Sosyal bilgiler öğretiminde yerel tarih kullanımına ilişkin öğretmen tutum ve görüşleri: Rize ili örneği
Teacher attitudes and opinions towards the use of local history in social studies teaching: Rize province example
  1. Tez No: 888326
  2. Yazar: NİLAY YENİAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sosyal bilgiler öğretiminde yerel tarih kullanımına ilişkin öğretmen tutumlarını ve görüşlerini belirlemektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Rize il merkezi ve ilçelerinde görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinden oluşmaktadır. Karma desen yaklaşımına göre tasarlanan çalışmada hem nitel hem nicel yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın sosyal bilgiler öğretmenlerine yönelik nicel verileri“Sosyal Bilgiler Öğretiminde Yerel Tarih Konularının Kullanımına İlişkin Öğretmen Tutumları Ölçeği”ile nitel boyutu için“Öğretmen Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen nicel verilerin analizinde, Aritmetik ortalama, Standart sapma ve Çarpıklık/Basıklık Değerleri, t-testi, Levene testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Post Hoc gibi analizleri; nitel analizinde ise İçerik ve Betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, Sosyal bilgiler öğretiminde yerel tarih konularının kullanımına yönelik öğretmen tutumları, cinsiyet, eğitim alma durumu ve kıdem yılı değişkenlerine göre farklılık göstermektedir, ancak yaş ve eğitim düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Nitel bulgular ise, Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yerel tarih öğretiminde, okul içi ve okul dışı uygulamalarda tercih ettikleri yöntemler arasında belgesel hazırlama, gazete çıkarma, sunumlar, pano hazırlama, sözlü tarih çalışmaları, soy ağacı oluşturma, öykü ve şiir yazma, yerli malı tanıtımı, sergi düzenleme ve eğitsel oyunlar bulunmaktadır. Özellikle, yerel tarihin bireylere ve topluma olan katkıları vurgulanmış, öğretmenlerin zorluklar ve önerilerle ilgili en çok“Zorluklar”kategorisinde görüş bildirdikleri belirtilmiştir. Rize tarihinde öğretilebilecek önemli mekânlar arasında ise en çok“Askeri Mekânlar”vurgusu yapılmıştır. Sonuç olarak, yerel tarih öğretiminde yerel kaynaklardan yararlanılması ve bu kaynakların sınıf içi etkinliklerde ve araştırmalarda kullanılması teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine teacher attitudes and opinions regarding the use of local history in social studies teaching. The research was conducted in the 2023-2024 academic year. The study group consists of social studies teachers working in Rize and its districts. Both qualitative and quantitative methods were used in the study designed according to the mixed design approach. The quantitative data of the study for social studies teachers were obtained with the“Teacher Attitudes Scale on the Use of Local History Subjects in Social Studies Teaching”and the“Teacher Interview Form”for the qualitative dimension. In the analysis of the quantitative data obtained at the end of the research, analyzes such as Arithmetic mean, Standard deviation and Skewness/Kurtosis Values, t-test, Levene test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Post Hoc; In the qualitative analysis, Content and Descriptive analysis were applied. According to the quantitative findings of the research, teacher attitudes towards the use of local history subjects in Social Studies teaching differ according to gender, education level and years of Qualitative findings indicate that the methods preferred by Social Studies teachers in teaching local history in in-school and out-of-school practices include preparing documentaries, publishing newspapers, presentations, billboard preparation, oral history studies, creating a family tree, writing stories and poems, promoting local goods, exhibitions. There are editing and educational games. In particular, the contributions of local history to individuals and society are emphasized. seniority variables, but no significant difference was found between the variables of age and education level. Regarding the difficulties and suggestions, it was stated that teachers mostly expressed their opinions in the“Challenges”category. Among the important places that can be taught in the history of Rize,“Military Places”were most emphasized. As a result, it is recommended to benefit from local resources in teaching local history and to encourage the use of these resources in classroom activities and research.