Spinal enstrümantasyon uygulanan hastalarda kinezyofobi ve hareketlilik düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
Investigation of the relationship between kinesiophobia and mobility levels and influencing factors in patients undergoing spinal instrumentation
- Tez No: 888340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇATAL, PROF. DR. MEHMET SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırma spinal enstrümantasyon uygulanan hastalarda kinezyofobi ve hareketlilik düzeylerinin belirlenmesi, kinezyofobi ve hareketlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konması ve etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırmada etik kurul izni, kurum izni ve katılımcılardan gerekli onamlar alınmıştır. Araştırma, spinal enstrümantasyon uygulanan ve örnekleme dahil edilme kriterlerini taşıyan 72 hasta ile yürütülmüştür. Veriler, Hasta Tanıtıcı Formu, Gözlemci Tanıtıcı Formu, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Hasta Hareketlilik Ölçeği ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada spinal enstrümantasyon uygulanan hastaların ameliyat öncesi dönem1, ameliyat sonrası birinci gün2, taburculuk günü3 ve poliklinik ilk kontrolde4 kinezyofobi düzeyleri ile hareket halindeki ağrı ve zorlanma düzeylerinin yüksek olduğu ve aralarında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (r1:0.583, r2:0.551, r3:0.391, r4:0.604; p≤0.001). Ameliyat öncesi dönem için vertebra kırığına bağlı aktivite kısıtlılığının olması, vertebra fraktürü tanısına sahip olma; ameliyat sonrası birinci gün için drenden gelen miktarın 201-300 ml aralığında olması, ameliyat sonrası sorun varlığı kinezyofobi düzeyi ile hareket halindeki ağrı ve zorlanma düzeylerini etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the levels of kinesiophobia and mobility in patients undergoing spinal instrumentation, to reveal the relationship between kinesiophobia and mobility levels and to determine the influencing factors. Method: The research is a descriptive and relationship-seeking study. In the study, necessary permissions were obtained from the ethics committee, relevant institutions and participants. The study was conducted with 72 patients who underwent spinal instrumentation. Data were collected using Patient Identifier Form, Observer Identifier Form, Tampa Kinesiophobia Scale, Patient Mobility Scale and Observer Mobility Scale. Results: In the study, it was determined that the kinesiophobia levels and the levels of pain and strain in movement were high in the preoperative period1, the first postoperative day2, the discharge day3 and the first follow-up of the outpatient clinic4, and there was a moderate positive relationship between them (r1:0.583, r2:0.551, r3:0.391, r4:0.604, p≤0.001). The presence of activity limitation due to vertebral fracture for the preoperative period, having a diagnosis of vertebral fracture, the amount of drain in the range of 201-300 ml for the first postoperative day, the presence of postoperative problems were determined as the factors affecting the level of kinesiophobia and pain and strain during movement.