Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin iş yükü ve tükenmişlik algısının yaşam doyumuna etkisi
The effect of workload and burnout perception on the life satisfaction of nurses working in surgical units
  1. Tez No: 888342
  2. Yazar: KAMİLE ŞEYDA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULUHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma, cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin iş yükü ve tükenmişlik algısının yaşam doyumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma evrenini bir eğitim ve araştırma hastanesi cerrahi biriminde Mart 2024 – Mayıs 2024 tarihleri arasında çalışan hemşireler, örneklemini ise G-power (versiyon 3.1) ile hesaplama sonrası kriterleri karşılayan 188 hemşire oluşturdu. Araştırma öncesinde araştırmanın yapıldığı kurum ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu'ndan, ayrıca ölçekleri Türkçe'ye uyarlayan yazarlardan gerekli izinler alındı. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Yükü Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılarak ve yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively to determine the effect of workload and burnout perception on life satisfaction of nurses working in surgical units. The research population consisted of nurses working in the surgical unit of a training and research hospital between March 2024 and May 2024, and the sample consisted of 188 nurses who met the criteria after calculation with G-power (version 3.1). Before the research, necessary permissions were obtained from the institution where the research was conducted and Istanbul University-Cerrahpaşa Social and Human Sciences Ethics Committee, as well as from the authors who adapted the scales into Turkish. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Workload Scale”,“Maslach Burnout Scale”,“Life Satisfaction Scale”and by face-to-face interview method.