Şark Kadını dergisinin izahlı bibliyografyası
Annotated bibliography of the Şark Kadını magazine
  1. Tez No: 888363
  2. Yazar: BURCU CANBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Şark Kadını dergisi üzerine yapılan bu çalışmada, derginin izahlı bibliyografyası çıkarılmış ve derginin Azerbaycan'daki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemine dayalı betimsel model takip edilmiş ve birincil kaynaklar temel alınmıştır. Tezin giriş bölümünde Rusya Türklerinde kadın meselesi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Maarifçiler ve Ceditçilik dönemlerindeki kadın modernleşmesi hakkında bilgi verilmiş ve Azerbaycan matbuatındaki kadın problemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde Şark Kadını dergisinin matbuattaki yeri, yayın süreci, biçim özellikleri, dili incelenmiş ve izahlı bibliyografyası çıkarılmıştır. Sonuç bölümünde ise Şark Kadını dergisi hakkında değerlendirme yapılmış ve yapılan çalışma hakkında genel bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted on the Şark Kadını magazine, an explanatory bibliography of the magazine was prepared and the magazine's impact in Azerbaijan was evaluated. The study followed a descriptive model based on qualitative research methods and used primary sources as a basis. In the introduction section of the thesis, information was given about women's issues among Russian Turks. In the first section, information was given about women's modernization during the Maarifciler and Ceditism periods and women's problems in Azerbaijani press were discussed. In the second section, the place of Şark Kadını magazine in the press, its publication process, form features, and language were examined and an explanatory bibliography was prepared. In the conclusion section, an evaluation was made about Şark Kadını magazine and general information was given about the study.