Yassıtepe Höyüğü Erken Tunç Çağı I mimarisi
The Early Bronze Age I architecture of Yassıtepe Höyüğü
- Tez No: 888370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışma, İzmir Yassıtepe Höyüğü'nün Erken Tunç Çağı I sürecinde mimarisini ve yapıların mekân analizlerini ele almaktadır. Çok katmanlı yapıya sahip olan yerleşimde yapılar inşa, kullanım ve terk süreçlerini içeren bir döngüyü ortaya koymaktadır. Bu döngünün inşa aşamasında mimarinin fiziksel unsurları ve yapım teknikleri incelenmiştir. Tezin en kapsamlı kısmını oluşturan kullanım aşamasında yapılar için arkeolojik mekân analizleri uygulanmıştır. Bu analizler, yapıların genel mimarisi, mimari döşemler ve yapıların içerdikleri buluntuların nitelik ve nicelik bakımından mekânsal dağılımlarını içeren bir dizi değerlendirmeden oluşmaktadır. Terk süreçleri ise benzer verilerin kullandığı yorumlamaları içermektedir. Mekânsal analizler ile Yassıtepe yerleşimcilerinin faaliyet alanları ve türlerinin belirlenmesi yoluyla başta gündelik yaşantıları olmak üzere sosyal yapılanmalarının ortaya koyulması hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen çalışma, Batı Anadolu'nun MÖ. 3. bin yılın başındaki sosyo-kültürel yapısının anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the architecture and spatial analyses of structures from the Early Bronze Age I period at İzmir Yassıtepe Mound. The settlement, characterized by a multi-layered structure, reveals a cycle that includes the buildings' construction, use, and abandonment phases. In the construction phase of this cycle, the physical elements of the architecture and building techniques were examined. The most comprehensive part of the thesis is the use phase, during which archaeological spatial analyses were applied to the buildings. These analyses consist of a series of evaluations, including the general architecture of the buildings, architectural floors, and the spatial distributions of the artefacts contained within the structures in terms of their quality and quantity. The abandonment phases include interpretations using similar data. The spatial analyses aim to determine the activity areas and types of the Yassıtepe settlers, thereby revealing their social structures, particularly their daily lives. This study will contribute to the understanding of the socio-cultural structure of Western Anatolia at the beginning of the 3rd millennium BC.