Yassıtepe Höyüğü'nde erken Tunç Çağ'da dokumacılık
Weaving in early Bronze Age at Yassitepe Höyük
- Tez No: 548793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
“Yassıtepe Höyüğü'nde Erken Tunç Çağ'da Dokumacılık”adlı tez çalışmasında Yassıtepe Erken Tunç Çağ I Döneminde dokumacılıkta kullanılan ağırşak, makara ve dokuma ağırlıklarının tipolojisi oluşturulmuştur. Bu tipoloji üç ana buluntu üzerinden derlenmiştir. Ağırşaklar 6 form tipine ve 6 bezeme çeşidine ayrılmıştır. Makaralar ve tezgâh ağırlıkları da üç ana form altında incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Batı Anadolu ve Ege Adalarında bulunan çağdaş yerleşim yerlerindeki benzer buluntular karşılaştırılarak yerleşimler arasındaki kültürel etkileşimler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma, Yassıtepe Höyüğü'nde dokumacılığın yoğun bir şekilde yapıldığını göstermekte ve eğrilen keten veya yün gibi liflerin ağırlıksız tezgâhlarda dokunarak kumaş haline getirildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In named thesis“Weaving in Early Bronze Age at Yassıtepe Höyük”, Yassıtepe typography of spindle, spool and weaving weights used in weaving in Early Bronze Age I was formed. This typology is compiled from three main finds. The spindle whorls are divided into 6 form types and 6 decoration types. spools and loom weights were also examined under three main forms. As a result of the study, similar findings in contemporary settlements in Western Anatolia and Aegean Islands were compared and cultural interactions between settlements were tried to be revealed. The study shows that the weaving of Yassıtepe is made intensively and that the fibers such as linen or wool are woven into weaving machines with weightless looms