Hellenistik Dönem'de Kos Adası'nda amphora üretimi ve mühürleme sistemleri
Amphora production and stamping systems of Kos Island during Hellenistic period
- Tez No: 888372
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA CANKARDEŞ ŞENOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1247
Özet
Yapılan çalışmaların gösterdiği üzere Kos ve çevresi MÖ 4. yüzyılın ikinci yarısından itibaren mühürlü amphora üretimi gerçekleştirmiştir. Hellenistik Dönem boyunca mühürlü amphora üretimi gerçekleştirilmiştir ancak mühürleme mekanizmasının Knidos, Rhodos ve Thasos yerleşimlerinden biraz farklı işlediği anlaşılmaktadır. İlk bakışta Kos ve çevresinde üretilen amphoralara yapılan mühürleme işlemi seyrek ve gelişigüzel gibi gözükse de çalışmanın gelişimi neticesinde bu işlemin bir sisteme bağlı gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Çalışmamız içerisinde 5000'e yakın mühür değerlendirilmiş, bu mühürler üzerinden 280 farklı isim ve 1208 adet kalıp tespit edilmiştir. Antik çağ ekonomisinin değerlendirilmesinde önemli bir yeri olduğu düşünülen mühürlerin ve mühürler üzerinde görülen isimlerin bize sunabilecekleri farklı açılardan incelenerek arkeolojik yöntemlerden uzaklaşmadan bilimsel etik çerçevesinde ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the academic studies done on Kos and its“circle”has begun to put stamp on the amphorae as early as the second half of the 4th century BC. Production of stamped amphorae continued during the Hellenistic Period, since the mechanism of the stamping differed from the likes of Knidos, Rhodes and Thasos it deemed to be tough to interpret it. Amphorae produced on Kos and its“circle”might seem to be stamped scarcely and in a haphazard way, our study has shown that stamping was indeed a purposeful and systematic process. In this dissertation roughly 5000 stamps were studied. Through these stamps 280 different personal names and 1208 dies that were used for the stamps were identified. Stamps and names that appear on stamps are regarded highly for their importance for adding to our understanding of the ancient economy, in this dissertation those two elements were examined from different perspectives without distancing from the methods of archaeology and scientific ethics.