ILC2 hücrelerı̇nı̇n CD8 T hücrelerı̇nı̇n sı̇tokı̇n üretı̇mı̇ ve sı̇totoksı̇sı̇tesı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Study of the effect of ILC2 cells on the cytokine production and cytotoxicity of CD8 T cells
- Tez No: 888378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAY CELESTE MAGNUSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Doğuştan gelen lenfoid hücreler grup 2 (ILC2), bariyer dokularında bulunup tip 2 sitokinler üreterek doku hasarına hızla yanıt veren bağışıklık hücreleridir. CD8+ T hücreleri, IFN-γ üretimi ile inflamasyonu teşvik eden ve perforin, Granzim B gibi sitotoksik moleküllerle tümör hücrelerini öldüren anti-tümör efektörleridir. Aktivasyonları ve efektör fonksiyonları, ILC2 hücreleri dahil doğuştan gelen bağışıklıktan etkilenir. ILC2 hücrelerinin IL-33 veya IL-25 ile aktivasyonunun, kanserde anti-tümöral ve pro-tümöral olmak üzere zıt ILC2 aracılı bağışıklık tepkileri ve CD8+ T hücre yanıtını ortaya çıkardığı gösterilmiştir. Hücre oluşumu, aktivasyonu, sitokin ve sitotoksik molekül üretiminin modülasyonu ardındaki mekanizmalar henüz aydınlatılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, IL-25 ile aktifleştirilen ILC2 hücrelerinin, CD8+ T hücrelerinin proliferasyonu, sitokin üretimi ve sitotoksik molekül salınımı üzerindeki etkisinin in vitro ortak kültür analizleri ile araştırılmasıdır. Çalışmamızda, ILC2 hücrelerinin, doğrudan hücreler arası etkileşimler yoluyla CD8+ T hücrelerinin çoğalmasını önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir. Ancak kültür analizi uygun zamanda yapılmadığı için ILC2 hücrelerinin CD8+ T hücrelerinin sitokin üretimi üzerinde herhangi bir etkisi saptanamamıştır. ILC2 hücrelerinin bağışıklık sistemi içindeki karmaşık düzenleyici rollerinin altını çizen ve IL-25/ILC2 ekseninin, CD8+ T hücrelerinin efektör tepkisini şekillendirmedeki rolüne ilişkin önemli bilgiler sağlayan çalışmamız, bildiğimiz kadarıyla literatürdeki ilk çalışma olarak önem arz etmektedir. Doğal ve adaptif bağışıklık tepkileri arasındaki etkileşimi düzenleyen yeni hedefleri ortaya çıkaran verilerimizin, kanser immün terapileri veya otoimmünite gibi birçok alanda terapötik uygulama alanları bulacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Innate lymphoid cells group 2 (ILC2) are innate immune cells found predominantly in barrier tissues, where they rapidly respond to tissue damage by producing type 2 cytokines. CD8+ T cells are pivotal anti-tumoral effectors, promoting inflammation through IFN-gamma production and directly killing tumor cells via cytotoxic molecules like perforin and Granzyme B. Their activation and effector functions are influenced by innate immunity, including ILC2 cells. Activation of ILC2 cells by epithelial-derived alarmins IL-33 or IL-25 has been shown to elicit contrasting ILC2-mediated immune responses in cancer. IL-33-activated and IL-25-activated ILC2 cells have opposite effects on the anti-tumoral response of CD8+ T cells, being anti-tumoral and pro-tumoral respectively. The mechanisms behind these effects, whether through cell recruitment, initial activation, or modulation of cytokine and cytotoxic molecule production, remain to be elucidated. This study investigates the impact of IL-25-activated ILC2 cells on proliferation and the cytokine production and cytotoxic molecule release of CD8+ T cells using in vitro co-culture assays. We found that ILC2 cells significantly enhance the proliferation of CD8+ T cells through direct cell-to-cell interactions. However, we could not find any impact of ILC2 cells on cytokine production of CD8+ T cells due to improper timing of culture analysis. This research, conducted for the first time, underscores the complex regulatory roles of ILC2 cells within the immune system and provides crucial insights into the IL-25/ILC2 axis's role in shaping the effector response of CD8+ T cells. Our findings, by revealing new targets that modulate the interplay between innate and adaptive immune responses, could find therapeutic applications in many fields such as cancer immunotherapies or autoimmunity.