Basketbol kulüplerinde diyalojik halka ilişkiler: Türkiye ve NBA karşılaştırmalı analizi
Dialogical public relations in basketball clubs: Comparative analysis of Türkiye and NBA
  1. Tez No: 888377
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Basketbol kulüplerinde diyalojik halkla ilişkiler, kulüplerin taraftarları ve kamuoyuyla etkin bir şekilde iletişim kurmalarını sağlamak için kullanılan bir stratejidir. Türkiye ve NBA arasında bu konuda yapılan karşılaştırmalı analiz, iki farklı kültürel ve kurumsal yapıdaki kulüplerin diyalojik halkla ilişkiler uygulamalarını incelemektedir. Türkiye'deki basketbol kulüpleri genellikle daha geleneksel iletişim yöntemlerine ve yerel medya kanallarına yönelirken, NBA kulüpleri dijital platformları ve sosyal medyayı daha yoğun ve etkileşimli bir şekilde kullanmaktadır. NBA, küresel bir marka olarak, daha geniş bir kitleye hitap etme kapasitesine sahipken, Türkiye'deki kulüpler genellikle yerel ve bölgesel düzeyde etkinlik göstermektedir. Bu bağlamda, NBA kulüplerinin halkla ilişkiler stratejileri, taraftar katılımını artırmak ve marka sadakati oluşturmak için ileri teknolojileri ve veri analizini kapsamlı bir şekilde kullanırken, Türkiye'deki kulüpler, yerel kültürel dinamikleri ve geleneksel medya kanallarını daha çok dikkate almaktadır. Bu karşılaştırmalı analiz, her iki yapıdaki kulüplerin diyalojik halkla ilişkiler uygulamalarını anlamak ve geliştirmek için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dialogical public relations in basketball clubs is a strategy used to ensure that clubs communicate effectively with their fans and the public. The comparative analysis conducted between Turkey and the NBA on this subject examines the dialogic public relations practices of clubs with two different cultural and institutional structures. While basketball clubs in Turkey generally turn to more traditional communication methods and local media channels, NBA clubs use digital platforms and social media more intensively and interactively. While the NBA, as a global brand, has the capacity to appeal to a wider audience, clubs in Turkey generally operate at a local and regional level. In this context, while the public relations strategies of NBA clubs extensively use advanced technologies and data analysis to increase fan participation and create brand loyalty, clubs in Turkey take more into account local cultural dynamics and traditional media channels. This comparative analysis offers important clues to understand and improve the dialogic public relations practices of clubs in both structures.