Cenin pozisyonunun ve beyaz gürültünün nazal CPAP'daki yenidoğanların serebral oksijenlenmesine etkisi
The effect of facilitated tucking and white noise on cerebral oxygenation neonates during nasal CPAP
- Tez No: 888379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma cenin pozisyonunun ve beyaz gürültünün nazal CPAP'daki yenidoğanların serebral oksijenlenmesine ve konforuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi, yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki nazal CPAP'da bulunan yenidoğanlar araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini yenidoğan yoğun bakım ünitesinde nazal CPAP desteği alan cenin pozisyonu (n= 37), beyaz gürültü (n= 37), kontrol (n= 37) gruplarındaki 111 yenidoğan oluştumaktadır. Araştırma 16 Şubat 2023 - 25 Mayıs 2024 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Deney grubundaki yenidoğanlarda cenin pozisyonu ve beyaz gürültü uygulamalarının serebral oksijenlenme ve konfor parametreleri üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Kontrol grubundaki yenidoğanlara klinikdeki rutin uygulamalar dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. 9 saat NIRS cihazı ile yenidoğanların serebral oksijen düzeyleri kayıt altına alınmıştır. Veriler 'Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu', 'NIRS Takip Çizelgesi' ve 'Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği' ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effects of facilitated tucking and white noise on cerebral oxygenation and comfort with nasal CPAP. Material and Method: The study population consisted of neonates on nasal CPAP in the NICU of Fırta University Research Hospital. The sample of the study consists of 111 newborns in the facilitated tucking (n₌37), white noise (n₌37), and control (n₌37) groups receiving nasal CPAP support in the NICUs. The study was conducted as a randomized controlled trial between February 16, 2023 and May 25, 2024. The effects of facilitated tucking and white noise applications on cerebral oxygenation and comfort parameters were evaluated in neonates in the experimental group. The neonates in the control group received no treatment other than routine clinic practices. Neonatal cerebral oxygenation parameters were recorded with a NIRS device for 9 hours. Data were collected using the Newborn Introductory Information Form, the NIRS Tracking Chart, and the Comfortneo Scale.