Beycesultan Höyük MÖ II. binyıl yontmataş endüstrisi
Beycesultan Höyük 2nd Millennium BC chipped stone industry
  1. Tez No: 888388
  2. Yazar: FERHAT ERİKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
“Beycesultan MÖ. 2. Binyıl Yontmataş Topluluğu”başlıklı bu tez çalışmasında, Beycesultan Orta ve Geç Tunç Çağı tabakalarından ele geçen yontmataş buluntular değerlendirilmiştir. Yerleşimdeki MÖ 2. Binyıl yontmataş buluntuların tabakalar arasındaki tekno-tipolojik ayrımları ortaya koyularak söz konusu dönemde Beycesultan'ın sosyo-ekonomik ve kültürel durumu farklı bir malzeme grubu üzerinden ele alınmıştır. Daha önce bu dönem için özellikle Beycesultan yerleşiminde çok fazla bilinmeyen bu malzeme grubu ilk kez bu çalışma ile ele alınarak diğer araştırmacılar için bir katkı sağlayacaktır. MÖ 2. Binyıl için Anadolu'da çok az bilinen yontmataş geleneği, Beycesultan yerleşiminden ele geçen yontmataş buluntuların da bu çalışma ile ortaya koyulması ile biraz daha bilinir olacaktır. Bu çalışma Beycesultan yerleşiminde Orta ve Geç Tunç Çağ'ları hakkında yontmataş aletler üzerinden Anadolu'da bulunan diğer çağdaş yerleşimler ile gelenek açısından benzerlik ve farklılıkları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“Beycesultan 2nd Millennium BC Chipped Stone assemblage”, the chipped stone finds from the Middle and Late Bronze Age levels of Beycesultan were evaluated. By revealing the techno-typological distinctions of the 2nd Millennium BC chipped stone finds in the settlement, the socio-economic and cultural status of Beycesultan during this period is discussed through a different material group. This material group, which was not known much for this period, especially in Beycesultan settlement, will be discussed for the first time in this study and will contribute to other researchers. The chipped stone tradition, which is little known in Anatolia for the 2nd millennium BC, will become a little more known with the presentation of the chipped stone finds from the Beycesultan settlement. This study presents the Middle and Late Bronze Age chipped stone tools from Beycesultan and the similarities and differences in terms of tradition with other contemporary sites in Anatolia.