Term ve preterm doğum yapan annelerde anksiyete ve bağlanma düzeylerinin belirlenmesi
Anxiety in mothers who have delivered term and preterm delivery and determination of attachment levels
- Tez No: 888400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA CANGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında term ve preterm doğum yapan annelerde anksiyete ve bağlanma düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 82 term ve 82 preterm doğum yapan anneler olmak üzere toplam 164 anne dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Anne Bebek Tanıtıcı Özellikler Formu, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği ve Anne Bebek Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Veriler doğum sonrası ilk iki gün içerisinde toplanmıştır. Araştırma bulgularını değerlendirmek için istatistiksel hesaplamalar SPSS yazılımı versiyon 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ile yapılmıştır. Annelerin postpartum anksiyete ve anne bebek bağlanma düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki varlığı saptanmadı(r=0,102; p=0,192; p>0,05). Gebelikte 1 ile 10 kg kilo alan annelerde anne bebek bağlanma problemi yaşama düzeyi daha yüksekti. Gelir durumu düşük annelerin postpartum anksiyete düzeyi yüksektir. Bu araştırma sonucunda term ve preterm doğum yapan annelerde postpartum anksiyetenin anne bebek bağlanmasını etkilemediği, gebelikte kilo alımının postpartum anne bebek bağlanma problemi görülmesini arttırdığı, gelir durumu düşük olarak tanımlanan annelerin postpartum anksiyete yaşama düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to determine the anxiety and attachment levels of mothers who gave birth to term and preterm.The research was carried out as a descriptive research. Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu City Hospital and Tekirdağ Namık KemalIt was conducted at the University Hospital. A total of 164 mothers, 82 of whom gave term and 82 of whom gave preterm birth, were included in the study. Mother-Baby Information Form, Postpartum Specific Anxiety Scale and Mother-Baby Attachment Scale were used as data collection tools in the study. Data were collected in the first two days after birth. To evaluate the research findings, statistical calculations were made with SPSS software version 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). No statistically significant relationship was found between mothers' postpartum anxiety and mother-infant attachment level (r=0.102; p=0.192; p>0.05). The level of mother-baby attachment problems was higher in mothers who gained 1 to 10 kg during pregnancy. Postpartum anxiety levels of mothers with low income were high.As a result of this research, it was found that postpartum anxiety did not affect mother-infant attachment in mothers who gave birth to term and preterm, weight gain during pregnancy increased the occurrence of postpartum mother-infant attachment problems, and mothers defined as having low income levels had high levels of postpartum anxiety.