Psikolojik güçlendirme, dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkileri açığa çıkarmaya yönelik bir araştırma
A research to reveal the relationships between psychological empowerment, transformational leadership and innovative work behavior
  1. Tez No: 888433
  2. Yazar: NEŞE TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYŞE AYYILDIZ ÜNNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, psikolojik güçlendirme, dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkileri anlamaya odaklanmaktadır. Günümüz iş dünyasında, işletmelerin başarısı sadece maddi kaynaklara dayanmamaktadır; aynı zamanda çalışanların motivasyonu, liderlik tarzı ve iş süreçlerine katılım düzeyi gibi psikolojik faktörler de kritik bir rol oynamaktadır. Araştırmanın temel amacı, psikolojik güçlendirme, dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu ilişkileri anlamak, işletmelerin çalışanlarını daha etkili bir şekilde yönetmelerine ve iş süreçlerini daha yenilikçi hale getirmelerine yardımcı olabilir. Araştırma kapsamında derinlemesine ve bütünsel bir bakış açısı yakalayabilmek adına karma yöntem benimsenmiştir. Bu çerçevede bir imalat işletmesinde 106 kişi üzerinde anket yöntemi gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulguların daha derin yorumlanabilmesi adına da 5 kişi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, dönüşümcü liderliğin psikolojik güçlendirme üzerinde etkisi olduğunu, psikolojik güçlendirmenin yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisi olduğunu, dönüşümcü liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde, dönüşümcü liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde psikolojik güçlendirmenin aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Tüm hipotezler kabul edilmiştir. Bulgular nitel analiz ile desteklenmiştir, çalışanların ifadeleri tüm hipotezleri destekler niteliktedir. Sonuç olarak, bu araştırmanın işletmeler için önemli katkılar sağlaması beklenmektedir. Psikolojik güçlendirme, dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkilerin anlaşılması, işletmelerin liderlik pratiklerini ve iş süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir ve böylece rekabet avantajı elde etmelerine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on understanding the connections between psychological empowerment, transformational leadership, and innovative work behavior. In today's business world, the success of businesses is not only based on financial resources; At the same time, psychological factors such as employees' motivation, leadership style and level of participation in business processes also play a critical role. The primary objective of the study is to examine the relationships between psychological empowerment, transformational leadership and innovative work behavior. Comprehending these relationships can help businesses manage their employees more effectively and make their business processes more innovative. Within the context of the research, mixed method was chosen in order to capture an in-depth and holistic perspective. In this context, a questionnaire was administered to 106 people in a manufacturing company, and in-depth interviews were conducted with 5 individuals in order to interpret the findings more deeply. Research findings show that transformational leadership has an effect on psychological empowerment, psychological empowerment has an effect on innovative work behavior and transformational leadership has an impact on innovative work behavior. Likewise, it has been determined that psychological empowerment has a mediating role in the effect of transformational leadership on innovative work behavior. All hypotheses were accepted. The findings were supported by qualitative analysis, the statements of the employees support all hypotheses. Consequently, this research is anticipated to make significant contributions to businesses. Understanding the relationships between psychological empowerment, transformational leadership and innovative work behavior can help businesses improve their leadership practices and business processes and thus contribute to gaining competitive advantage.