Ambalaj sektöründe çalışanların ambalaj ve bilince yönelik kararlarında QR kodun etkisi
The effect of QR code on packaging and awareness decisions of packaging industry employees
- Tez No: 888438
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÜSTÜNDAĞLI ERTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tez çalışmasında ambalaj sektöründe çalışan ve bilinçli tüketim davranışlarına sahip tüketicilerin satın alma tercihlerinde ambalajlarda yer alan QR kodların etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ilk bölümde öncelikle tüketici ve bilinçli tüketici satın alma davranışları, sürdürülebilir tüketim, ambalaj, ambalajın fonksiyonları, QR kod ve son olarak ambalajda QR kod kullanımı literatür taranarak açıklanmıştır. İkinci bölümde araştırmanın metodoloji kısmına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Türkiye'de ambalaj sektöründe çalışan 384 katılımcıya anket çevrim içi ve yüz yüze olarak uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sürdürülebilir tüketim davranışlarına sahip tüketicilerin aynı zamanda bilinçli tüketim davranışları da gösterdiği, iki kavramın birbirini pozitif olarak etkilediği, bilinçli tüketicilerin satın alma tercihlerinde ambalaj unsuruna dikkat ettiği ve çevreci ve sorumlu tüketimin ambalaj ve bilinci etkilediği ancak QR kod kullanımının bu ilişkide düzenleyici etkisi olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, ambalajda QR kodların önemini vurgulamakta ve bilinçli tüketicilerin sürdürülebilirlik ve bilgiye erişim konusundaki taleplerinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the effect of QR codes on packaging in the purchasing preferences of consumers who work in the packaging sector and have conscious consumption behaviors was investigated. In the first part of the research, consumer and conscious consumer purchasing behaviors, sustainable consumption packaging, functions of packaging, QR codes, and finally the use of QR codes in packaging were explained through a ccess üre review. The second part provided information on the methodology of the research. An online and face-to-face survey was conducted with 384 participants working in the packaging sector in Turkey. According to the research results, it was found that consumers with sustainable consumption behaviors also exhibit conscious consumption behaviors, that the two concepts positively influence each other, that conscious consumers pay attention to the packaging element in their purchasing preferences, and that eco-friendly and responsible consumption influences packaging and awareness. However, it was concluded that the use of QR codes does not have a moderating effect on this relationship. These results highlight the importance of QR codes on packaging and underscore the demands of conscious consumers for sustainability and ccess to information.