Tüketim toplumunda iş profesyonellerinin kültürel olarak değeri düşük görülen köylü tüketici kimliğini geri kazanması
Business professionals' reclaiming of the cultural devalued consumer identity of villagers in the consumer society
  1. Tez No: 888447
  2. Yazar: BİLLUR NEHİR DEMİRDÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türkiye'de 1950'lerde başlayan köyden kente göç ile köylerde yaşayan insanlar tarımı ve hayvancılığı bırakıp şehirlerde çalışmaya başlamıştır. Bireylerin köyde yaşayıp tarımla uğraşırken olan tüketici kimlikleriyle şehirlere göç ettikten sonraki tüketici kimlikleri birbirinden farklıdır. Şimdilerde ise şehirlerde çalışan iş profesyonelleri, yüksek gelir ve itibar vaat eden kariyerlerini İstanbul gibi büyükşehirlerde bırakıp, köylere yerleşerek çiftçilik veya hayvancılık yapmayı tercih etmeye başlamışlardır. Bu göçle birlikte iş profesyonellerinin yaşam tarzlarında ve tüketici kimliklerinde de önemli bir değişim beklenir. Bu çalışmada görüşme yapılan bireylerin deneyimine ve öznelliğine odaklanılmasını sağlayacak olan nitel araştırma yönteminin fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak 17 katılımcı ile görüşme yapılmıştır ve 15 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Elde edilen veriler tematik kodlama yöntemi kullanılarak üç ana temada incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda şehirlerden köylere göç eden bireyleri gözden düşmüş bir tüketici kimliğini geri almaya iten sebeplerin neler olduğu ve tüketici kimliklerinin nasıl değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rural-urban migration that started in Turkey in the 1950s, people living in villages left agriculture and livestock and started working in cities. The consumer identities of individuals when they lived in villages and engaged in agriculture are different from their consumer identities after migrating to cities. Nowadays, business professionals working in cities have started to leave their careers promising high income and prestige in metropolitan cities such as Istanbul and prefer to settle in villages and engage in farming or livestock. With this migration, a significant change is expected in the lifestyles and consumer identities of business professionals. In this study, the phenomenological research design of the qualitative research method was used to focus on the experience and subjectivity of the interviewees. Using a semi-structured interview technique, 17 participants were interviewed and 15 participants were included in the study. The data obtained were analyzed in three main themes using thematic coding method. As a result of this study, it was determined what are the reasons that push individuals migrating from cities to villages to reclaim a discredited consumer identity and how their consumer identities have changed.