Eğitimin metalaşmasının eğitim harcamalarına yönelik tüketim kültürüne etkisi
The effect of the commodification of education on the consumer culture regarding education expenditures
  1. Tez No: 888471
  2. Yazar: HİLAL KIR PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY ARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde neredeyse her şeyin bir meta ürünü olduğunu görmekteyiz. Metalaşma süreci insan hayatındaki her unsuru etkisi altına almaktadır. Metalaşmanın etkilediği en önemli unsurlardan biri de eğitimdir. Eğitimin metalaşması ile tüketim toplumları da artık eğitimi temel amacından saptırmaya yönelik bir biçimde ilerlemektedir. Yaşamı boyunca sürekli tüketmesine karşılık insana tüketici kimliğinin verilmesi, sanayi devrimi sonrası toplumsallaşmaya denk düşmektedir. Değişen ekonomik düzenlerle birlikte üretimin artması, ürünlerin satılması ile doğan ihtiyaçlarla birlikte tüketici olarak insanın, tüketim alışkanlıklarının farklılaştığı görülmektedir (Çelik & Çuhadar, 2023). Neo-liberalizm etkisiyle artık her şeyin pazarlanabilir ve satılabilir olmasıyla, eğitimin de satın alınabilir bir metaya dönüşmesi kaçınılmaz bir durum olarak görülmektedir. Eğitim harcamalarında da meydana gelen artış, eğitimin meta haline dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumu bu şekilde ele aldığımızda ise eğitimin metalaşması üzerine araştırmaların daha fazla yapılması ve bu probleme bir çözüm bulunması gerekmektedir. Çalışma, Eskişehir ilindeki eğitim kurumlarında öğrenim gören çocukların ebeveynleri ile sınırlandırılmaktadır. Tez konusu belirlenirken literatür detaylı bir biçimde taranmış ve genelde yabancı bazı araştırmacıların bu konu üzerinde durduğunun ve eğitimin metalaşmasının tüketim kültürü ile ilişkilendirildiği çok az araştırma ile karşılaşılmıştır. Türk kaynaklarına bakıldığında ise bu tez konusunun henüz araştırılmaması nedeniyle literatürdeki bir boşluğu tamamlamak ve literatüre katkıda bulunmak adına bu araştırma konusu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary society, we observe that nearly everything has become a commodified product. The process of commodification affects every aspect of human life. One of the most significant elements impacted by commodification is education. With the commodification of education, consumer societies are now progressing in a manner that deviates education from its fundamental purpose. Assigning a consumer identity to individuals throughout their lives corresponds to the socialization that followed the industrial revolution. With changing economic systems, increased production, and the resulting needs arising from product sales, it is observed that consumption habits of individuals as consumers have diversified (Çelik & Çuhadar, 2023). Under the influence of neoliberalism, the inevitability of everything being marketable and sellable has made education an inevitable commodity. The increase in education expenditures is also attributed to the transformation of education into a commodity. Addressing this issue in this manner highlights the necessity for more research on the commodification of education and finding solutions to this problem. This study is limited to the parents of children enrolled in educational institutions in the province of Eskişehir. During the determination of the thesis topic, a thorough literature review was conducted, revealing that while some foreign researchers have focused on this topic, there are very few studies that link the commodification of education with consumer culture. In Turkish sources, this thesis topic has not yet been explored, which indicates a gap in the literature. Thus, this research topic was chosen to fill that gap and contribute to the literature.