Representation of internal colonialism in contemporary African American narratives
Çağdaş Afrikalı Amerikalı anlatılarında iç sömürgeciliğin tasviri
  1. Tez No: 888470
  2. Yazar: FARUK ENES ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, sömürgeciliğin üzerinde çok fazla çalışılmayan türlerinden birisi olan“iç sömürgeciliği”Çağdaş Afrikalı Amerikan anlatılardan örneklerle ele almayı hedeflemektedir. Tezin amacı, bilinen sömürgeciliğe ek olarak, kapitalist devletlerin kendi dışındakini ötekileştirdiği gibi, aslında kendi içindekini de ne şekilde ötekileştirip, sömürgeleştirdiğini Çağdaş Afrikalı Amerikan anlatılar üzerinden göstermek, iç sömürgecilik gibi az çalışılan bir konuyu, Afrikalı Amerikan kültür tarihinde öne çıkan çeşitli edebiyat ve popüler kültür örneklerinden seçimlerle tartışmayı hedeflemekte, böylelikle iç sömürgeciliğin Amerikan tarihinde ve günümüzde hala nasıl yaygın olduğuna işaret etmektir. Bu amaç doğrultusunda seçilen birincil eserler, kanonik ve çağdaş dönem popüler kültür örnekleri olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Erken Çağdaş Dönem Afrikalı Amerikan Edebiyatından iki kanonik eser, Alice Walker'ın The Color Purple (1982) ve Ralph Ellison'un Invisible Man (1952) romanları ile çağımızdan üç popüler kültür örneği, Kendrick Lamar'ın“Alright”(2015) ve“The Blacker the Berry”(2015) isimli şarkıları ile Jordan Peele'in Get Out (2017) ve Boots Riley'in Sorry to Bother You (2018) isimli filmleridir. Bu geniş örnekleme dahilinde, iç sömürgeciliğin 1950lerden günümüze, edebiyattan popüler kültüre ne denli yaygın olduğu tartışılması hedeflenmektedir. Yukarıda bahsi geçen eserlerin kuramsal alt yapıyla örtüşmesi için tezin teori bölümü üçe ayrılır. Öncelikle, Karl Marx, Vladimir Lenin, Rosa Luxemburg gibi düşünürlerin fikirleri ışığında sömürgecilik kavramının daha klasik anlamda tartışıldığı birinci grup, sonrasında Gayatri Chakravorty Spivak, Homi Bhabha, Franz Fanon ve Andre Gunder Frank gibi daha çağdaş isimlerin yer aldığı koloni dönemi sonrası ikinci grup ve sonuncu olarak Robert Blauner, Ramón A. Gutiérrez ve Norma Beatriz Chaloult gibi çağdaş isimlerin iç sömürgecilik bağlamında fikirlerinin yer aldığı üçüncü gruptan oluşmaktadır. Kuramsal altyapının daha sağlam bir zemine oturması amacıyla Afrikalı Amerikan tarihi, kölelik döneminden günümüze ele alınarak, iç sömürgeliğin geniş bir yelpazede tartışılması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın en hassas noktası, iç sömürgeciliğin var olan ötekileştirme politikalarından ne şekilde beslendiğini göstermenin yanı sıra, yapılan ayrımcılığın yalnızca ırk, cinsel kimlik ya da cinsiyet sebebiyle değil, sınıfsal mücadeleden de kaynaklandığını gözler önüne sermektir. Sonuç olarak, Afrikalı Amerikalıların anlatılarında konu edilen iç sömürünün kapitalizmin doğal bir sonucu olduğu ve pek çok kategorinin yanı sıra, evvela sınıf perspektifinden incelenmesi gerektiğini öne süren bu çalışma, çağdaş Afrikalı Amerikan yazınından geniş bir kesit sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to address one of the sub-categories of colonialism, known as“internal colonialism,”through a wide range of examples taken from contemporary African American literary imagination. The aim of the thesis is to highlight the so-called colonialist politics and practices of capitalist America both in its domestic and international approaches, especially in its reception and treatment of the marginalized groups living within its borders. The discussion of internal colonialism will be grounded on a wide selection of examples both in and outside the African American canon so as to represent the widespread presence of colonialist ideology and the dominant rhetoric of capitalism in American literature and popular culture. In this respect, two examples from canonic African American literature of the early contemporary period will include Alice Walker's The Color Purple (1982) and Ralph Ellison's Invisible Man (1952). As for the popular culture examples, Kendrick Lamar's lyrics“Alright”(2015) and“The Blacker the Berry”(2015), along with two movies such as Jordan Peele's Get Out (2017) and Boots Riley's Sorry to Bother You (2018) will be considered in their relation with internal colonialism. In order to formulate a solid ground for literary analysis, the theoretical background will be provided within three categories to reflect the ideas of the first group of thinkers, such as Karl Marx, Vladimir Lenin, and Rosa Luxemburg, followed by examples of postcolonial critics such as Gayatri Chakravorty Spivak, Homi Bhabha, Franz Fanon, and Andre Gunder Frank and finally the last group of thinkers, Robert Blauner, Ramón A. Gutiérrez, Norma Beatriz Chalout and Yves Chalout who are notable with studies on discrimination and othering. In order to project a coherent representation of Blacks in American history and culture, a survey of African Americans from the early days of colonialism up to contemporary times will be included in a broad fashion that aims at displaying the multiple ways and pervasive means of internal colonialism across time. The main purpose of this study is to discuss and exemplify Black discrimination not solely as a reason of race, sexual identity, or gender but, more than that, as a reason of class dominated by capitalism. For that sense, this thesis focuses on a wide selection of examples taken both from African American literary canon and American popular culture, aiming to show that internal colonialism discussed in the narratives of African Americans is a natural outcome of capitalism and, therefore, should be examined from a class perspective.