Özel yetenekli öğrenci velilerinin açık ve uzaktanöğretim yoluyla bilgilendirilmesi
Informing parents of gifted students through open and distance education
  1. Tez No: 888478
  2. Yazar: MURAT İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK VOLKAN YÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında özel yetenekli öğrenci velilerinin çocuklarının gelişimi bakımından açık ve uzaktan öğretim yoluyla bilgilendirilmesinin nasıl olacağı ele alınmıştır. Yapılan bu araştırmada“andragoji”kuramı ve“transaksiyonel”uzaklık kuramları doğrultusunda çalışmanın kuramsal altyapısı meydana getirilmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması ile desenlenmiştir. Araştırmanın kuramsal alt yapısını meydana getiren“andragoji”kuramı ve“transaksyionel”uzaklık kuramları odağında kuramsal matris meydana getirilmiş, bu matristen açık uçlu sorular elde edilmiştir. Öğrencisi Bilim ve Sanat Merkezine devam eden dokuz özel yetenekli öğrenci velisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen cevaplar MAXQDA programı yardımıyla analiz edilmiş, neticesinde yedi ana temaya ve bu ana temalara bağlı alt temalara ulaşılmıştır. Özel yetenekli öğrenci velilerinin görüşleri doğrultusunda açık ve uzaktan öğretim yoluyla verilecek veli bilgilendirme toplantılarına velilerin ilgisinin nasıl olacağı, etkili bir bağın nasıl kurulabileceğine dair görüşlerine ulaşılmıştır. Elde edilen veriler güncel kaynaklara dayanılarak yorumlanmıştır. Bu araştırma sonucunda özel yetenekli öğrenci velilerine açık ve uzaktan öğretim yoluyla sunulan bilgilendirme hizmetleri, özel yetenekli öğrenci velileri tarafından olumlu bulunmuştur. Veliler çevrimiçi yapılacak toplantılara bilgi ve tecrübeleri dahilinde katkıda bulunarak aktif rol almayı değerli görmüşler ve çevrimiçi toplantıların planlı bir biçimde gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu belirtmişlerdir. Elde edilen sonuçlar rehberliğinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is discussed how to inform the parents of gifted students about the development of their children through open and distance education. In this research, the theoretical infrastructure of the study was created in line with the“andragogy”theory and“transactional”distance theories. This study was designed with a case study from qualitative research approaches. A theoretical matrix was created in the focus of“andragogy”theory and“transactional”distance theories, which constitute the theoretical infrastructure of the research, and open-ended questions were obtained from this matrix. Semi-structured interviews were conducted with nine parents of gifted students whose students attend the Science and Art Center. The answers obtained within the scope of the research were analyzed with the help of MAXQDA program, and as a result, seven main themes and sub-themes related to these main themes were reached. In line with the opinions of the parents of gifted students, their views on how parents will be interested in parent information meetings to be given through open and distance education and how an effective bond can be established were reached. The data obtained were interpreted based on current sources. As a result of this study, the information services provided to the parents of gifted students through open and distance education were found positive by the parents of gifted students. The parents considered it valuable to take an active role by contributing to the online meetings within their knowledge and experience and stated that it is important to organize online meetings in a planned manner. Suggestions are presented in line with the results obtained.