Technology integration into science course teaching – learning process: An action research
Fen dersinde öğretme ve öğrenme sürecine teknoloji entergrasyonu: Bir eylem araştırması
- Tez No: 888486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ ZEYNEP ÖZONAY BÖCÜK, DOÇ. DR. ÇİĞDEM SUZAN ÇARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknolojinin fen öğretim ve öğrenme sürecine nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğini araştırmaktır. Çalışmada uygulamalı eylem araştırması kullanılmıştır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen, yaşları 13 ile 14 arasında değişen 8 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma, 2023–2024 akademik yılının birinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Fen dersleri, etkileşimli videolar, animasyonlar, simülasyonlar ve eğitsel oyunlar gibi çeşitli teknolojik araçlar kullanılarak üç hafta boyunca yürütülmüştür. Veri toplama araçları arasında yansıtma günlükleri, gözlem alan notları ve protokoller, anketler, odak grup görüşmeleri, geçerlik komitesi toplantı kayıtları ve ders planları bulunmaktadır. Toplanan veriler hem betimsel hem de tümevarımsal tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, zaman kısıtlamaları, teknoloji odaklı dikkat dağıtıcılar, aşırı teknoloji entegrasyonu ve fare-imleç hızı gibi karşılaşılan zorlukları ortaya koymuştur. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için teknoloji entegrasyon zaman çizelgeleri geliştirmek, zorlu simülasyon görevlerini seçmek ve entegre etmek ve öğretim araçlarını öğretim hedefleriyle uyumlu hale getirmek gibi stratejiler uygulanmıştır. Bulgular, teknolojik araçların kullanımıyla öğrencilerin öğrenme deneyimlerinde bir iyileşme olduğunu, anlama, katılım, işbirliği ve uygulamalı öğrenmeyi teşvik ettiğini göstermiştir. Öğrenciler, bu araçların bilimsel kavramların anlaşılmasını kolaylaştırdığını ve öğrenme sürecinin keyifli hale gelmesini sağladığını belirterek, bu araçlara olan ilgilerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how technology can be effectively integrated into the science teaching and learning process. Practical action research was employed during the study. The participants consisted of eight seventh-grade students, aged between 13 and 14, selected using a purposeful sampling method. The study was carried out in the first semester of the 2023–2024 academic year. Science lessons were conducted over three weeks utilizing various technological tools, including interactive videos, animations, simulations, and educational games. Data collection instruments included reflection journals, observation field notes and protocols, questionnaires, focus-group interviews, validity committee meeting records, and lesson plans. The collected data were analyzed using both descriptive and inductive thematic analysis. The findings revealed several challenges encountered, including time constraints, techno-centric distractions, excessive technology integration, and issues with mouse and cursor speed. Strategies such as developing technology integration timelines, selecting and integrating challenging simulation tasks, and aligning tools with instructional objectives were implemented to address these challenges. The findings showed an enhancement in the students' learning experiences with technological tools, fostering understanding, engagement, collaboration, and hands-on learning. The students expressed enthusiasm for these tools, recognizing their effectiveness in promoting comprehension and enjoyment of scientific concepts.