Yöneticilerin uluslarına yönelik kalıpyargı içeriklerinin adalet algısına ve kişilerin bu yöneticiler altında çalışma isteği üzerine etkisi
The effect of stereotype content of managers towards their nation on the perception of justice and people's willingness to work under these managers
  1. Tez No: 888499
  2. Yazar: TUGAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE TUĞBA EROL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmada yöneticilerin uluslarının örgütsel adalet ve çalışma isteği üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Mersin Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 635 katılımcıdan Türkler de dahil olmak üzere 5 ulustan yöneticiyi değerlendirmesi istenmiş, bu yöneticilere yönelik adalet algısı ve çalışma isteği düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular; farklı ulustan yöneticilere yönelik kalıpyargıların yetkinlik ve sevecenlik boyutlarını, sosyal – yapısal değişkenlerin statü ve rekabet boyutlarını içerdiğini göstermiştir. Yetkinlik, sevecenlik ve statü boyutları adalet algısı ve çalışma isteği ile pozitif yönde anlamlı iken rekabet boyutu ile negatif yönde anlamlıdır. Kalıpyargı içerikleri her ulustan yöneticiye yönelik adalet algısını ve çalışma isteğini çeşitli oranlarda yordamaktadır. Değerlendirmeler her ulus için anlamlı farklılaşmaktadır. Elde edilen sonuçlar her ulus için kıyaslanmış ve detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the impact of managers' national stereotype content on organizational justice and willingness to work. 635 participants from Mersin University, Afyon Kocatepe University and Nuh Naci Yazgan University students were asked to evaluate managers from 5 nations, including Turks, and their perception of justice and willingness to work for these managers were measured. Results; It has been shown that stereotypes about managers from different nationalities include competence and warmth dimensions, while social-structural variables include status and competition dimensions. While the dimensions of competence, warmth and status are positively significant with the perception of justice and willingness to work, they are negatively significant with the competition dimension. Stereotype contents predict the perception of justice and willingness to work for managers of all nationalities to varying extents. Evaluations differ significantly for each nation. The results obtained were compared and detailed for each nation.