Hareketli grafik tasarımında sürrealist yansımalar
Surrealist reflections in motion graphic design
- Tez No: 888500
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojideki gelişim ve yenilikler, dijital ekran kullanımının artması, sosyal paylaşım platformlarının kullanımının yaygınlaşması bir iletişim yöntemi olarak video formatının öneminin artmasına neden olmuştur. Video üretim yöntemlerinden biri olan hareketli grafik tasarım, kısalan dikkat ve odaklanma süresi içerisinde izleyiciye mesajı hızlı, ilgi çekici ve estetik bir görünüm içerisinde sunma imkânı sağlamaktadır. Öne çıkan özellikleri sebebiyle hareketli grafik tasarım kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında sürrealizm akımının hareketli grafik tasarım uygulamaları kapsamında kullanımı incelenmiştir. Çalışmada literatür taraması ve uygulama çalışmalarının yapılması, yapılan çalışmaların incelenmesi yoluyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Sürrealizm akımın gelişim süreci, akımın gelişiminde öncül rol oynayan sanat akımları ve disiplinler arası etkileşimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde hareketli grafik tasarımın tarihi, teknolojik gelişmeler ve farklı mecralarda kullanımı üzerinden ele alınmıştır. Dördüncü bölümde tezin çıkış fikrinin ortaya konulduğu, hareketli grafik tasarımda sürrealizmin yansımaları araştırılmış ve sanatçı/eser incelemelerine yer verilmiştir. Beşinci bölüm sürrealist sanat eserleri, sürreal görseller ve yapay zeka destekli tasarım programları kullanarak üretilen sürrealist görsellerde hareketli grafik tasarım uygulamaları yapılmıştır. Döngü animasyonu gibi hareketli grafik tasarım üretim tekniklerinin, sürreal anlatıyı desteklediği ve güçlendirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development and innovations in technology, the increase in the use of digital screens, and the widespread use of social networking platforms have led to an increase in the importance of video format as a communication method. Motion graphic design, one of the video production methods, provides the audience with the opportunity to present the message in a fast, interesting and aesthetic appearance within a shortened attention and focus period. Due to its prominent features, the use of motion graphic design is becoming increasingly widespread. Within the scope of this thesis, the use of the surrealism movement within the scope of motion graphic design applications has been examined. In the study, qualitative research method was used through literature review, application studies and examination of the studies. In the second part of the study, the development process of the Surrealism movement, the art movements that played a leading role in the development of the movement and its interdisciplinary interaction were examined. In the third chapter, the history of motion graphic design is discussed through technological developments and its use in different media. In the fourth chapter, the reflections of surrealism in motion graphic design, which is the starting idea of the thesis, were investigated and artist / work reviews were included. In the fifth chapter, motion graphic design applications were made on surrealist artworks, surreal visuals and surrealist visuals produced using artificial intelligence supported design programs. It was determined that motion graphic design production techniques such as loop animation support and strengthen the surreal narrative.