Sporcuların D vitamini seviyesi ve sakatlık ilişkisi
The relationship brtween athletes vitamin F level and injury
- Tez No: 888501
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı sporcuların D vitamini düzeylerinin; spor disiplinleri, sakatlanma sıklığı, sakatlanma türü ve toparlanma süresi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırmaya 18-25 yaş arası aktif olarak spor hayatına devam eden ve spor yaşı 10 ve üzeri olan toplam 204 katılımcı katılmıştır. Katılımcılar; Futbol (34), Atletizm (34), Ragbi (34) branşlarından oluşan açık alan ve Basketbol (34), Mücadele sporları (34) Fitness-Vücut geliştirme (34), branşlarından oluşan kapalı alan sporcularından oluşmuştur. Katılımcılara, araştırmacı tarafından geliştirilen demografik özelliklerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Demografik bilgiler aracılığıyla cinsiyet, spor türü, vücut kitle indeksi, kronik hastalık durumu, sigara ve alkol kullanımı, sakatlanma sıklığı sakalık türü ve toparlanma süresi arasındaki bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Yapılan analiz sonucunda; 171 sporcuda (%83,8) D vitamini eksikliği (ng/ml) olduğu tespit edilmiştir. Farklı spor branşları arasında D vitamini seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p=0,007). Aynı zamanda kapalı alan sporları yapan sporcuların D vitamini seviyelerinin açık saha sporları yapan sporculara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Cinsiyet, spor branşları, spor ortamı, besin desteği, sakatlık öyküsü, toparlanma süresi durumuna göre istatiksel olarak anlamlı sonuçlar göstermiştir. Farklı sakatlık öykülerine sahip gruplar arasında; sakatlık geçirmeyen grubun, sakatlık geçiren gruba göre D vitamini seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (p=0,000). Sakatlık sonrası spora dönüş sürelerine sahip gruplar arasında; 1 ay altı sürede spora dönen grubun, daha uzun sürelerde spora dönen gruplara göre D vitamini seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (p=0,0001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the vitamin D levels of athletes; to reveal the relationship between sports disciplines, injury frequency, injury type and recovery time. A total of 204 participants, aged 18-25, who actively continue their sports life with a minimum of 10 years of sports experience, participated in the study. The participants consisted of athletes from outdoor sports, such as Football (34), Athletics (34), and Rugby (34), and indoor sports, such as Basketball (34), Combat Sports (34), and Fitness-Bodybuilding (34). A personal information form, developed by the researcher, was applied to determine the demographic characteristics of the participants. Through demographic information, the relationship between gender, type of sport, body mass index, chronic illness status, smoking and alcohol use, injury frequency, injury type, and recovery time was examined. As a result of the analysis, it was determined that 171 athletes (83.8%) had vitamin D deficiency (30 ng/ml). A statistically significant difference was found in vitamin D levels among different sports disciplines (p=0.007). It was also observed that athletes who participated in indoor sports had higher vitamin D levels compared to those who participated in outdoor sports. It showed statistically significant results according to gender, sports branches, sports environment, nutritional support, injury history, and recovery time. Among groups with different injury histories, a statistically significant difference was found in vitamin D levels between the group that did not experience injuries and the group that did (p=0.000). Among groups with different return-to-sport times after injury, a statistically significant difference was found in vitamin D levels between the group that returned to sports within less than 1 month and the groups that took longer (p=0.0001).