Sporcularda D vitamini düzeyi ile ekokardiyografik sağ ve sol kalbin yapısal ve dinamik parametrelerinin ilişki düzeyinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between vitamin D level and structural and dynamic parameters of echocardiographic right and left heart in sports players
- Tez No: 628903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRHAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Spor, Cardiology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sporcu kalbi (SK), spor hekimliği pratiğinde yaygın olarak görülen ve kalbin maksimum atım hacmine (AH) izin vermek için büyüdüğü ve dinlenim kalp atım hızının (KAH) normalden düşük olduğu patolojik olmayan bir durumdur. Spor türü ve sistolik ve diyastolik fonksiyondaki değişiklikler ve özellikle D vitamini ve diğer biyokimyasal belirteçler gibi bu değişikliklerin belirleyicileri arasındaki ilişki iyi belirlenmemiştir. Bu çalışmada, farklı spor disiplinlerinde yer alan sporcularda konvansiyonel iki boyutlu (2D) ekokardiyografi ve Doppler ekokardiyografi parametreleri ile değerlendirilen sporcu kalbinin sistolik ve diyastolik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran yaşları 18-40 arasında, önceden bilinen kronik hastalığı olmayan 93 sporcu çalışmaya dahil edildi. Sporcuların yaş, boy, kilo, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) skoru, D vitamini ve diğer serum biyokimyasal belirteç değerlerini içeren verileri kaydedildi. Ayrıca, tüm bireylerin günlük güneş ışığına maruz kalma süresi, cilt maruziyeti şekli ve güneş koruyucu kullanımını içeren bir anket doldurmaları istendi. Değerlendirme için kaydedilen hasta verileri ekokardiyografiden ve elektrokardiyografiden (EKG) elde edilen bulguları içeriyordu. Futbol ve koşu grubu, halter ve kontrol grubundan yüksek D vitamini düzeyine sahiplerdi (sırasıyla 25.1 ng/mL, 24.9 ng/mL, 18.9 ng/mL, 22.2 ng/mL). Koşu grubu, kontrol grubundan daha yüksek EKG Cornell değerlerine sahipti (13,36 ± 4,77 vs 8,50 ± 4,27 mV, p=0.005). Futbol, halter, koşu grupları daha yüksek sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) değerlerine sahipti (sırasıyla, 83.7 ± 14.7, 75.7 ± 12.3, 84.2 ± 15.8, 69.9 ± 15.0 ng/mL, (p=0.002). Diyastolik ekokardiyografik değerlerde gruplar arasında D vitamini düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sol ventriküldeki yalancı tendon sıklığı futbol, halter ve koşu gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksek görünmektedir (sırasıyla, %26.3, %18.2, %4.6 ve %12). Futbol, koşu ve halter sporcularında sol ventrikül yapılarında yeniden yapılanma görülmekle birlikte, sporcularda kontrollere kıyasla artmış diyastolik fonksiyona dair daha az kanıt vardır. Bununla birlikte, sonuçlarımız kardiyak diyastolik fonksiyonun sporculardaki D vitamini eksikliğinden etkilenmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Athlete's heart, is a non-pathological condition commonly seen in sports medicine practice in which the heart is enlarged to allow increased maximal stoke volume, and the resting heart rate is lower than normal. The relationship between the type of sports and changes in systolic function, diastolic function, and especially the determinants of these changes, such as vitamin D and other biochemical markers, has not been well established. This study aimed to investigate the systolic and diastolic properties of athlete's heart as assessed by conventional two-dimensional echocardiographic (2D) and Doppler parameters in athletes involved in different sports disciplines. Ninety-three athletes between 18-40 years of age with no history of chronic disease who admitted to Hacettepe University Department of Sports Medicine were included to this study. Data including age, height, weight, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) scores, serum vitamin D values and some biochemical marker values of the participants were recorded. In addition, all individuals completed a questionnaire that included exposure time to daily sunlight, type of skin exposure, and use of sunscreen. The patient data recorded for evaluation included the findings from echocardiography and electrocardiography. Football players and runners had higher vitamin D values than weightlifters and control group. (25.1 ng/mL, 24.9 ng/mL, 18.9 ng/mL, 22.2 ng/mL, respectively). Runners had significantly higher mean ECG (Electrocardiography) Cornell values than control group (13,36 ± 4,77 vs 8,50 ± 4,27 mV, p=0.005). Football players, weihtlifters and running subgroups had greater left ventricular mass index compared with the control group (83.7 ± 14.7, 75.7 ± 12.3, 84.2 ± 15.8, 69.9 ± 15.0 ng/mL, respectively, p=0.002). There was no statistically significant difference between groups in the diastolic echocardiographic values according to their vitamin D status. The frequency of false tendons in the left ventricle appears to be higher in football players, weighlifters and runners than in the control group (26.3%, 18.2%, 4.6% vs 12%, respectively). Football players, runners and weightlifters had remodeling of left ventricular structures. However, there is less evidence of enhanced diastolic function in endurance athletes compared to controls. Besides, our results suggest that the cardiac diastolic function was not affected by vitamin D deficiency in athletes.