Farklı çekirdek geometrili sandviç yapıların mekanik davranışlarının araştırılması
Investigation of the mechanical behavior of sandwich structures with different core geometries
- Tez No: 888519
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada üç geleneksel ve üç ökzetik özellik gösteren hücresel kafes geometrilerine sahip sandviç yapılar incelenmiştir. Sandviç yapılarda alt üst plakalar karbon fiber malzemeden, sandviçin çekirdek malzemesi ise PLA malzemeden seçilmiştir. Sandviç yapıları SOLİDWORKS yazılımı ile tasarımı yapılmış daha sonra ANSYS programı ile basma ve üç nokta analizleri yapılmıştır, ardından çalışmada sandviç yapılarda kullanılan kafes geometrilerini MATLAB programı vasıtası ile genetik algoritma kullanılarak optimizasyon yapılmıştır. Optimizasyon öncesi yapılan analizlerde, ökzetik özellik gösteren sandviç yapıların geleneksel yapılardan daha iyi mekanik özellikler sergilediği tespit edilmiştir. Bu kapsamda deformasyon, gerilim ve gerinim değişkenlerinin en optimum düzeydeki sonucu yeniden girintili (re-entrant) çekirdek geometrili sandviç yapıda görülmüştür. Yapılan optimizasyon sonrasında tekrarlanan analizler sonucunda, ökzetik yapıların mekanik deformasyonlara karşı daha iyi performans gösterdiği, kafes yapılarındaki mekanik performanslarda iyileşmeler olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sandwich structures with cellular lattice geometries with three traditional and three auxetic features were investigated. In sandwich structures, the upper and lower plates are made of carbon fiber material, and the core material of the sandwich is PLA material. Sandwich structures were designed with the SOLIDWORKS 2022 computer aided drawing program, then compression and three-point analysis were made with the ANSYS 2023 R1 program, then the lattice geometries used in the sandwich structures were optimized using a genetic algorithm through the MATLAB program. In the analyzes carried out before optimization, it was determined that sandwich structures with aerobic properties exhibited better mechanical properties than traditional structures. In this context, the most optimum result of deformation, stress and strain variables was seen in the sandwich structure with re-entrant core geometry. As a result of repeated analyzes after the optimization, it was observed that eczetic structures showed better performance against mechanical deformations and there were improvements in the mechanical performances of lattice structures.