Hydrological modeling with GR models using remote sensing data
GR modellerinde uydu görüntüleri kullanarak hidrolojik modelleme
- Tez No: 888525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARDA ŞORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Su kıtlığı, sürdürülebilirliğe ulaşmak için dikkat edilmesi gereken kritik bir sorundur. Uzaktan algılama teknolojisi son on yıllarda ilerlemiş ve su kaynaklarının etkili yönetimi için önemli hidrolojik değişkenler hakkında veri sağlamıştır. Bu çalışmada, farklı hidroklimatik koşullara sahip iki bölge analiz edilmiştir: Kar erimesinin akışa önemli ölçüde katkıda bulunduğu ılıman iklimi ile Türkiye ve muson yağmurlarıyla karakterize edilen nemli tropikal iklime sahip Gine. Yağış-akış modellemesi, split-sample test yöntemi ve tek hedefli kalibrasyon kullanılarak günlük, aylık ve yıllık zaman dilimlerinde gerçekleştirilmiştir. Parametre uzayını etkin bir şekilde keşfetmek için günlük zaman diliminde Calibration Michel, DEoptim ve hydroPSO olmak üzere üç algoritma kullanılmıştır. Her iki bölge için de tüm zaman dilimlerinde tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir, ancak kar hesaplaması için standart CemaNeige ve Gine havzasında GR1A daha az tatmin edici olmuştur. Ardından, kar birikimi ve erime fazları arasındaki histerezisi ve diğer bölgelerdeki toprak nemini dikkate alarak günlük modelleri daha da iyileştirmek için çok amaçlı kalibrasyon yapılmıştır. Bu yaklaşım, birden fazla hidrolojik değişkeni dahil ederek model doğruluğunu ve sağlamlığını artırmayı ve bu bölgelerdeki su dengesi hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamıştır. CemaNeige kar modülünde histerezis dikkate alındığında, akış performansını bozmadan kar örtüsü dinamikleri doğru bir şekilde simüle edilmiştir. Ayrıca, GR4J modelinde hem toprak nemi hem de akış dikkate alındığında, simülasyonlar yağışlı sezonda SMAP verileriyle yakından eşleşmiş, özellikle toprak nemine verilen ağırlık arttıkça bu uyum daha da belirginleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Water scarcity is a critical issue that needs attention to achieve sustainability. Remote sensing technology has advanced in recent decades, providing important data on hydrological variables for effective water resource management. This study analyzed two regions with different hydroclimatic conditions: Türkiye, with a temperate climate where snowmelt significantly contributes to streamflow, and Guinea, with a humid tropical climate characterized by monsoon rains. Rainfall-runoff modeling was performed at daily, monthly, and annual time steps using the split-sample test method and single objective calibration. Three algorithms—Calibration Michel, DEoptim, and hydroPSO— were used at the daily time step to effectively explore the parameter space. Satisfactory results were achieved for both regions at all time steps, although the standard CemaNeige for snow accounting and GR1A in the Guinean watershed were less satisfactory. A multi objective calibration was then conducted to further refine the daily models by considering hysteresis between snow accumulation and melting phases in snowy basins and soil moisture in others. This approach aimed to enhance model accuracy and robustness by incorporating multiple hydrological variables, providing a comprehensive understanding of the water balance in these regions. By considering hysteresis in the CemaNeige snow module, snow cover dynamics were accurately simulated without compromising discharge performance. Additionally, when both soil moisture and discharge were considered in the GR4J model, simulations of soil moisture closely matched SMAP data during the rainy season, especially with increased weighting on soil moisture.