Düşme riski ve dengeyi değerlendiren performans testlerinin total diz artroplastisi geçiren hastalardaki geçerlik, güvenirlik ve yanıt verebilirlik düzeylerinin incelenmesi
Analyzing of the reliability, validity and responsiveness levels of performance tests assessing fall risk and balance in patients undergoing total knee arthroplasty
- Tez No: 888567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Public Health, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, düşme riski ve denge değerlendirmesinde kullanılan üç performansa dayalı görev testinin total diz artroplastisi (TDA) geçiren hastalardaki kullanılabilirliğini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya TDA geçiren 50 hasta ve ileri evre diz osteoartriti olan 50 hasta olmak üzere toplam 100 kişi katıldı. Katılımcıların yaş, cinsiyet, boy, kilo, postoperatif süre, düşme öyküsü gibi demografik ve kişisel bilgileri tanımlayıcı istatistikle özetlendi. Performans testlerinin [360° Dönme Testi (360°DT), Alternatif Step Test (AST) ve Yerden Kalem Alma Testi (YKALT)] test-tekrar test güvenirliği için aynı katılımcıya birer saat arayla yapılan test sürelerinin sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) hesaplandı. Testlerin yapı geçerliği ve yanıt verebilirliği için hipotez testi kullanıldı. Testlerin ayırt edici geçerliği için alıcı işletim karakteristiği altındaki alan (AUC) hesaplandı. Bu araştırma sonucunda, TDA geçirmiş hastalarda, 360°DT, AST ve YKALT'nin mükemmel test-tekrar test güvenirliği olan testler olduğu ve değerlendiricinin farklı zamandaki ölçüm sonuçları arasında bir tutarlılık ve uyum olduğu bulunmuştur (ICC>0.81). Ayrıca, 360°DT, AST ve YKALT'nin TDA geçirmiş hastalarda, denge değerlendirmesindeki temsil gücü yapısal olarak yeterli bulunmuştur (karşılanan hipotezler>%70). Dahası, 360°DT, AST ve YKALT'nin TDA geçiren hastalarda, düşme riskini göstermede ayırt edici geçerliklerinin olduğu bulunmuş ve kesme değerleri saptanmıştır (AUC>0.75). İlaveten, 360°DT ve YKALT'nin TDA geçiren hastalarda, denge bozukluğunu göstermede ayırt edici geçerliklerinin olduğu bulunmuş ve kesme değerleri saptanmıştır (AUC>0.75). Son olarak, her üç performansa dayalı testin de TDA geçirmiş hastalarda, denge durumu değişimini gösterebilecek yeterli yanıt verebilirliğe sahip olmadıkları bulunmuştur (karşılanan hipotezler
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the usability of three performance-based task tests used in fall risk and balance assessment in patients undergoing total knee arthroplasty (TKA). A total of 100 people participated in the study, including 50 patients who underwent TKA and 50 patients with advanced knee osteoarthritis. Demographic and personal information of the participants, such as age, gender, height, weight, and postoperative period, were summarized with descriptive statistics. For the test-retest reliability of the performance tests [360° Turn Test (360°TT), Alternative Step Test (AST) and Pen Pick up Test (PPT)], the intraclass correlation coefficient (ICC) of the test times given to the same participant one hour apart was calculated. Hypothesis testing was used for construct validity and responsiveness of the tests. The area under the receiver operating characteristic (AUC) was calculated for the discriminant validity of the tests. As a result of this study, it was found that in patients who had undergone TKA, 360°TT, AST and PPT were tests with excellent test-retest reliability and that there was consistency and agreement between the evaluator's measurement results at different times (ICC>0.81). In addition, the representativeness of 360°TT, AST and PPT in balance assessment in patients who underwent TKA was found to be structurally sufficient (hypotheses met>70%). Moreover, 360°TT, AST, and PPT were found to have discriminant validity in predicting fall risk in patients undergoing TKA, and cut-off values were determined (AUC>0.75). Additionally, 360°TT and PPT were found to have discriminant validity in indicating balance impairment in patients undergoing TKA, and cut-off values were determined (AUC>0.75). Finally, all three performance-based tests were found to lack sufficient responsiveness to indicate a change in homeostasis in patients undergoing TKA (hypotheses met