Web tabanlı etkileşimli eğitim materyalinin desen bilgisi başarısı üzerindeki etkileri
The effects of web based interactive education material on drawing knowledge success
  1. Tez No: 486454
  2. Yazar: CANSU ÇELEBİ EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ARZU AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hava ve Uzay Hekimliği, Education and Training, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmada, sanat eğitimi alanı içindeki Desen dersi öğretim programındaki teorik öğrenme alanlarını içeren, yapılandırmacı yaklaşımı temel alan, kapsamlı bir Web tabanlı etkileşimli eğitim materyalinin geliştirilmesi ve bu materyalin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın tasarım bölümünde, Web tabanlı öğretimin gerçekleştirileceği Web sitesinin içeriği geliştirilmiştir. Araştırmanın deneysel bölümünde, hazırlanan Web içeriğinin ekliliği araştırılmıştır. Araştırmada, deneysel desen türlerinden ön test – son test kontrol gruplu deney deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda lisans düzeyinde öğrenim gören 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu öğrenciler Desen dersini 4 şubeye ayrılarak almaktadırlar. Bu şubelerden ikisi rastgele seçilmiş ve bir şube deney, bir şube de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu 13 öğrenciden, kontrol grubu ise 12 öğrenciden oluşmuştur. Ancak deney grubunda, yatay geçişle gelen bir öğrenci uygulamalar sırasında dersten ayrıldığı için değerlendirme dışı bırakılmıştır. Deney grubu 5 erkek ve 7 kız öğrenciden, kontrol grubu ise 3 erkek ve 9 kız öğrenciden oluşmaktadır. Üniteler, deney grubunda Web tabanlı öğretim yöntemi kullanılarak sanat eğitimi laboratuvarında, kontrol grubuna ise mevcut programda yer alan yöntem ve etkinlikler kullanılarak desen atölyesinde ve sanat eğitimi laboratuvarında işlenmiştir. Uygulamalar 2015 yılının Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yürütülmüş, deney ve kontrol grupları arasındaki bilişsel değişimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada iki adet form kullanılmıştır. Bunlardan biri araştırmacının geliştirdiği Desen Bilgisi Başarı Testi, diğeri ise öğrencilerin görüşlerinin alındığı görüşme formudur. Veri analizde t-Testi ve nitel veri çözümleme yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Başarı testinden elde edilen veriler İlişkili ve İlişkisiz Örneklem t-Testleri ile analiz edilmiştir. Çünkü bu verilerin normal normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş bu yüzden de parametrik testlere başvurulmuştur. Görüşme kayıtları ile elde edilen veriler betimsel yaklaşımla ve içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yapılan içerik analizinde, eldeki veriler arasında benzerlik ilişkisi kurularak belirli kavramların oluşturduğu temalar ekseninde kodlama ve kategorilendirme çalışması yapılmıştır. Bu şekilde çözümlenen veriler yüzde ve frekanslarla sonuçlandırılarak ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında, deney ve kontrol gruplarının başarı puanlarının yapılan ders uygulamaları sonrasında artış gösterdiği anlaşılmaktadır. Web tabanlı öğretim yöntemi kullanılarak ders içeriğinin aktarıldığı deney grubu öğrencilerinin son test ortalamalarına göre başarı testinden aldıkları puanlar, mevcut öğretim programında yer alan yönergelerle dersin işlendiği kontrol grubu öğrencilerinin puanlarına göre anlamlı bir şekilde artmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşme bulgularında materyalin etkileşim yapısının öğrencileri daha aktif ve verimli kıldığı, sosyalleştirme becerisini artırdığı, kalıcı öğrenme için faydalı olduğu ve konsantrasyonu artırdığı anlaşılmaktadır. Öğrencilerin ifadelerine göre, Web tabanlı materyalin Desen dersi içeriğinde bulunan görsel, işitsel ve yazınsal içeriği bütünleştirerek tek materyal altında, çok yönlü uyaranlar eşliğinde, öğrenci-eğitimci ve öğrenci-öğrenci etkileşiminde sunarak verimliliği artırdığı görülmüştür. Araştırma sonucunda, Desen derslerinde Web tabanlı öğretim materyali kullanılarak yürütülen ders etkinliklerinin öğrencilerin bilgi düzeylerini olumlu anlamda etkilediği görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları ile desen bilgisinde başarıyı olumlu yönde değiştirmesi amaçlanan Web tabanlı etkileşimli eğitim materyalinin yaygın bir şekilde kullanılması umulmaktadır. Benzer materyallerin sanat eğitiminin; temel tasarım, grafik, resim, heykel, özgün baskı ve fotoğraf gibi disiplinlerinin öğretimi için tasarlanabileceği düşüncesini oluşturacağı düşünülmektedir. Ayrıca bu araştırmanın konu ile ilgili bilimsel çalışmaların yapılmasına ve literatüre katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to develop a comprehensive web-based interactive educational material based on the constructivist approach which includes the theoretical learning areas in the curriculum of Design lesson in the field of art education and investigate the effects of this material on the students' academic achievement. The content of the Web site which enables Web-based teaching was developed during the design section of the study, The content of the prepared web content was researched in the experimental part of the study. The experimental design with pre - test and post - test control group was used. The working group of the study is composed of 1th grade students who have undergraduate education at Dokuz Eylul University Buca Education Faculty Art Education Department in the fall semester of 2015-2016 academic year. These students take the Design course divided into 4 branches. Two of these branches were selected at random and one branch was designated as the experiment and one branch as the control group. The experimental group consisted of 13 students and the control group consisted of 12 students. However, in the experimental group, a student was excluded from the evaluation because he left dersten during the applications. There are 5 male and 7 female students in the experimental group and 3 male and 9 female students in the control group. The units were processed in a web-based teaching and art education laboratory at the experimental group, in the design workshop and in the art education laboratory with the light of the methods and activities of the current program at the control group. The practices were carried out in October, November, December, and January of 2015 and cognitive changes between the two groups were tried to be detected. The data of the study were collected through the Drawing Assessment Achievement Test and the interview form developed by the researcher. t-Test and content analysis were used in data analysis, Data from the achievement test were analyzed with the t-Tests of the Associated and Unrelated Sampling as they showed a normal distribution. The data obtained from the interview records were analyzed by means of descriptive approach and content analysis, by combining them in the framework of specific concepts and themes similar to each other, coded and separated by categories. The results are given in percent and frequency. According to the findings obtained from the research, it is understood that the success scores of experiment and control groups increased after the course applications. The test group in which the web-based teaching was performed and the control group in which the course in the current teaching program was compared with the scores obtained from the success test according to the post test scores averages and a significant increase in favor of the test group was observed. According to the findings of the interviews made with the students, it is understood that the interaction structure of the material is useful for the permanent learning and makes the students more active and efficient and increases the socialization skill and the concentration. According to the expressions of the students, the Web-based material integrated the visual, auditory and literary contents in the Design lesson content and improved the productivity by presenting them under the single material, in the student-educator and student-student interaction, in the context of versatile stimuli. As a result of the research, it was seen that the course activities prepared by using the Web based teaching material in the drawing lessons were effective in increasing the academic achievement levels of the students. With the results of this study, it is hoped that the web based interactive educational material which aims to change the success of the drawing knowledge in a positive way is expected to be widely used. It is believed that art education of similar materials will create the idea that basic disciplines such as design, graphic, painting, sculpture, original printing and photography can be designed for teaching. It is also hoped that this research will contribute to the scientific work of the subject and the literature.