Eğitimcilerin yönetsel koçluk becerisi algısının memnuniyetlerine etkisi (Bir saha araştırması)
The effect of educators' perception of managerial coaching skills on their satisfaction (A field research)
  1. Tez No: 888590
  2. Yazar: BEYHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada eğitimcilerin yönetsel koçluk becerisi algısının, memnuniyetlerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında, Mersin ili Tarsus ilçesinde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki özel okullarda çalışan 325 eğitimcinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcılardan online anket formu aracılığıyla elde edilen verilerin analiz edilmesinde, SPSS 21.0 ve AMOS 23.0 istatistik paket programları kullanılmıştır. Araştırmanın modeli, gizil değişkenlerle yol analizi uygulanarak test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; yönetsel koçluk becerisi algısı boyutlarından gelişime açıklık becerisinin, çalışan memnuniyetine etkisinin pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Açık iletişim, takım yaklaşımı, insana değer ve belirsizlikleri kabul etme boyutlarının çalışan memnuniyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Memnuniyet ile algılanan yönetsel koçluk becerileri boyutları arasındaki ilişkiler incelendiğinde, istatistiksel olarak en yüksek düzeyli ilişkinin memnuniyet ile açık iletişim becerisi arasında olduğu görülmüştür. Araştırma yönetsel koçluk becerilerinin memnuniyet üzerine etkisinde, eğitimcilerin, yöneticilerinin gelişime açık olduğunu algılamalarının, memnuniyetlerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the effect of educators' perception of managerial coaching skills on their satisfaction. The study was carried out in the 2023-2024 academic year with the participation of 325 educators working in private schools at kindergarten, primary school, secondary school and high school levels affiliated to the Ministry of National Education operating in the Tarsus district of Mersin province. SPSS 21.0 and AMOS 23.0 statistical packages were used to analyze the data obtained from the participants through the online survey form. The research model was tested by applying path analysis with latent variables. According to the analysis results; It was observed that the effect of openness to development skill, one of the dimensions of managerial coaching skill perception, on employee satisfaction was positive and statistically significant. It has been determined that the dimensions of open communication, team approach, human value and accepting uncertainties do not have a statistically significant effect on employee satisfaction. When the relationships between satisfaction and perceived managerial coaching skills dimensions were examined, it was seen that statistically the highest level relationship was between satisfaction and open communication skills. The research shows that the effect of managerial coaching skills on satisfaction is that educators' perception that their managers are open to development positively affects their satisfaction.