Akut iskemik stroklu hastalarda serum HS CRP ve homosistein düzeyleri ile prognoz arasındaki ilişki
  1. Tez No: 141838
  2. Yazar: MURAT GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
1. ÖZET İskemik strok dünya genelinde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İskemik inmelerin en önemli nedeni aterotrombotik olaylardır. Son yıllarda iskemik strok için klasik risk faktörlerinin yanında tartışmalı risk faktörleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada iskemik strokun akut döneminde tartışmalı risk faktörlerinden, hsCRP ve homosistein düzeylerinin nasıl değişiklik gösterdiği ve bu düzeylerin kısa dönem prognoz ile ilişkisi olup olmadığını araştırdık. İskemik strok başlangıcından sonraki ilk 48 saat içerisinde başvuran 40 iskemik stroklu hastanın, 48. saat, 5. gün ve 10. gün de serum fasCRP ve homosistein düzeyleri öîçüldü.Hastalarm klinik durumları eş zamanlı olarak Skandinavyan strok skalası ile değerlendirildi. Sonuçlar yaş ve cinsiyet dağılımı uyumlu 40 gönüllüden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışma grubundaki 40 hastadan 7'si çalışma periyodunda öldü. Yaşayan 33 hastadan 15 'i çalışma peryodu sonunda bağımsız olarak yürüyebiliyordu(Grup I ), 18 hasta ise bağımsız olarak yürüyemiyordu (Grup II). Hastaların ortalama hsCRP seviyeleri strok sonrası ilk 48. saatte 9,41 ± 7,2mg/L, 5. günde 11,00 ± 7,4 mg/L ve 10. günde 9,25±7,01 mg/L idi.Kontroî grubunun ortalama hsCRP seviyeleri ise 1,75 ± 2,92 mg/L idi. Hastaların ilk 48. saat, 5. gün ve 10. gün hsCRP düzeyleri kontrol gurubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (pO.001).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Ischemic stroke is one of the most common causes of death worldwide. Ischemic strokes are most often caused by thrombotic processes. In the last years, some controversial risk factors are begun to arise with classical risk factors. In this study, it was investigated the changes for the discussed risk factors, hsCRP and homocysteine levels at acute period of ischemic stroke and the correlation between these levels with the short term prognosis. hsCRP and homocysteine levels were measured at 48* hour, 5* and 10* of the forty patients who admitted after the beginning in the 48* hour of the ischemic stroke. The clinical situations of the patients were evaluated with Scandinavian Stroke Scale simultaneously. Results were compared with 40 controls whose ages and sex were compatible with patients, Seven patients of the 40 at study groups were died at study period. Fifteen of the 33 patients who lived were able to walk independently at the end of the study period (Group I), the rest of the patients were not (Group II). The mean hsCRP levels of the patients were 9.41±7.01 mg/L at 48th, 11.00±7.4 mg/L at 5* day, and 9.25±7.01 mg/mL at 10th days. The mean hsCRP levels of the controls were 1.75±2.92 mg/L. The mean levels of hsCRP of the patients at 48th hour, 5* and 10* days of the patients were significantly higher than controls (pO.001).