'Education auction': Self-differentiation effort of educated labor from the perspective of the new capitalism
'Eğitim mezatı': Yeni kapitalizm perspektifinden eğitimli emeğin kendini farklılaştırma çabası
- Tez No: 888624
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 572
Özet
Bu çalışma, işgücü piyasasında tutunmaya çalışan eğitimli emeğin, bir açık artırma alanına dönüşen eğitim alanında yeni eğitim tercihleri yapmak zorunda kaldığını iddia etmektedir. Bu nitel çalışma, özel sektörde güvencesiz istihdam ya da işsizlik deneyimi yaşamış 35-54 yaş arası eğitimli emeğin yeni eğitim deneyimlerini yeni kapitalizm perspektifinden anlamayı, anlamlandırmayı ve yorumlamayı amaçlamaktadır. On dokuz kişiyle gerçekleştirilen bu nitel çalışmada yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılmış ve sonuçta altı ana tema, yirmi alt-tema ve yetmiş kategoriye ulaşılmıştır. Çalışma verilerinden, eğitimli emeğin çocukluktan itibaren eğitimi benimsediği, eğitimdeki başarısıyla rekabeti öğrendiği, eğitimi sayesinde istihdam edildiği, çalışma hayatında istihdam edilebilirlik ve kariyer için rekabet ettiği ve beşeri sermayesini sürekli yeniden üretme ihtiyacıyla motive olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, eğitimli emeğin piyasa odaklı stratejik maliyet analizine dayalı olarak eğitim müzayedesinden yeni bir eğitim programı seçtiği sonucuna varılmaktadır. Son olarak, eğitimli emeğin rekabette yeni bir eğitim deneyimi ile rakiplerinden farklılaştığına inandığı, kendini neo-eğitimli emek olarak konumlandırdığı ve işgücü piyasasında azalan pazarlık gücünü yeni bir eğitim deneyimi ile korumaya çalıştığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, yeni kapitalizmin işgücü piyasasında, eğitimli emeğin yeni bir eğitim deneyimi aracılığıyla rekabetin yoğunlaşmasına katkıda bulunduğunu ve böylece yeni eşitsizlik yaratarak mevcut eşitsizlikler arasındaki uçurumu genişlettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study argues that educated labor, trying to hold on in the labor market, is compelled to make new educational choices in the education field, which has turned into an auction area. This qualitative study aims to understand, make sense of, and interpret the new educational experiences of educated labor aged 35-54 who have experienced precarious employment or unemployment in the private sector, from the perspective of the new capitalism. In this qualitative study, the interpretative phenomenological analysis was used with nineteen persons, resulting in six major-themes, twenty emergent-themes, and seventy categories. From the study data, it is concluded that educated labor embraces education from childhood, learns about competition through their success in education, is employed through their education, competes for employability and career in working life, and is motivated by the need to continuously reproduce their human capital. In this context, it is concluded that educated labor chooses a new education program from the education auction based on market-oriented strategic cost analysis. Finally, it is concluded that educated labor believes that they differentiate themselves from their competitors with a new educational experience in competition, position themselves as neo-educated labor, and attempt to protect their diminishing bargaining power in the labor market through a new educational experience. In conclusion, this study indicates that in the labor market of the new capitalism, educated labor contributes to intensifying competition through a new educational experience, thereby widening the gap between existing inequalities by creating new inequalities.