GUNT RT512 sıvı seviye sistemi denetiminin bulanık kayan kip kontrol yöntemi ile gerçekleştirilmesi
Implementation of GUNT RT512 liquid level system control with fuzzy sliding mode control method
- Tez No: 888623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖZARSLAN YATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, geleneksel kayan kipli denetim ve bulanık kayan kipli denetim algoritmaları gerçek bir system üzerinde karşılaştırılmıştır. Geliştirilen bulanık kayan kipli denetim algoritmasının üstünlüklerinin ortaya konulması amacıyla algoritmalar, GUNT RT 512 sıvı seviye denetim sisteminin matematiksel modeli ve gerçek sistem üzerinde uygulanmıştır. Bulanık kayan kipli denetim algoritması sayesinde geleneksel kayan kipli denetim algoritmasının dezavantajlarının ortadan kaldırıldığı gözlemlenmiştir. Denetim işlevini gerçekleştiren algoritmalar, Arduino Mega mikrodenetleyicisi üzerinde koşturulmuştur. Çalışma sonuçları literatür araştırmalarıyla desteklenmiştir. Gerçek sistem üzerinde hazırlanan donanım mimarisi eğitim amaçlı yapılabilecek çalışmaları desteklemekle birlikte ileride geliştirilebilecek yeni denetim algoritmalarının performanslarının değerlendirilebilmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to compare traditional sliding mode control and fuzzy sliding mode control algorithms and to observe the advantages of the fuzzy sliding mode control algorithm, the algorithms were implemented on both the GUNT RT 512 liquid level controller mathematical model and the GUNT RT 512 liquid level control system. It was observed that the fuzzy sliding mode control algorithm eliminates the disadvantages of the traditional sliding mode control algorithm. The algorithms that perform the control function were run on the Arduino Mega microcontroller. The results of the study are supported by a literature review. The hardware architecture prepared on the real system supports educational studies and enables the performance evaluation of novel control algorithms that may be developed in the future