Antik çağ'da kremasyon ve seramik urneler
Cremation and ceramic urns in ancient times
- Tez No: 888649
- Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanlık tarihindeki farklı kültürler ve inanç sistemleri, yaşamın başlangıcı ve sonuyla ilgili çeşitli mitolojik, dini ve felsefi açıklamalar geliştirmiştir. Felsefi açıdan bakıldığında, yaşamın başlangıcı ve sonu insanın varoluşsal sorularıyla derinlemesine ilgilidir. Bu sorular, insanın kim olduğunu, neden var olduğunu ve yaşamın anlamını sorgulamasına neden olur. Ölüm kavramı ise, insanın geçici doğasını ve varlığının sınırlılığını hatırlatırken, aynı zamanda bir sonraki aşama veya yaşamın devamıyla ilgili umutları da içerir. Antik çağ insanı, ölümün hayatın sona ermesi veya ruhun bedenden ayrılması olduğu, asıl olanın ruh olduğu ve ruhun yaşamını sürdürdüğü şeklinde çeşitli düşüncelerle cenaze ritüellerini geliştirmiştir. Ölü bedenin yakılarak gömülmesi olan kremasyonun, toplumlarının inanç sistemlerindeki yeri araştırılmaktadır. Bu gömme geleneklerinin incelenmesi, eski ve günümüz toplumlarının sosyal ve düşünsel yapısını anlamak için önemli veri kaynakları sağlar. Aynı dönemde, ölenin küllerinin muhafaza edilmesi için seramik urneler kullanılmıştır. Bu urneler, antik çağın sanat ve zanaatının önemli bir örneği olarak kabul edilir ve hem maddi kültürel miras hem de sosyal ritüellerin bir parçası olarak değerlidir. Seramik urnelerin çeşitliliği ve tasarımı, dönemin inançları, kültürü ve sosyal yapısı hakkında önemli ipuçları sunmaktadır. Bu çalışma, antik çağdaki kremasyon uygulamaları ile seramik urneler arasındaki ilişkiyi ve bu ritüellerin kültürel, sosyal ve dini bağlamdaki önemini anlamak için bir fırsat sunmaktadır. Arkeolojik bulguların incelenmesi bu ritüellerin anlamını ve toplum üzerindeki etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Çalışma kapsamında yapılan sanatsal uygulamalar, günümüzde bazı topluluklar tarafından hala yapılmakta olan kremasyon işleminin, önemi ve değeri üzerine odaklanmakta olup, bu bağlamda Antik Çağ'da üretilmiş seramik urnelerin form ve dekor çeşitliliğini incelemekte ve geçmişin seramik sanatındaki estetik normlarına referans vererek yeniden yorumlamayı amaçlamaktadır. Uygulama aşamasında üretilen seramik urnelerin, Siemens NX 3 boyutlu tasarım programı ile model ve model kalıbı tasarlanarak, talaşlı imalat ile kalıpları üretilmiştir. Ardından, alçı kalıplar kullanılarak ürünler oluşturulmuş ve geleneksel urnelerin dekoratif öğelerinden esinlenilerek farklı dekoratif teknikler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Different cultures and belief systems in the history of humanity have developed various mythological, religious and philosophical explanations about the beginning and end of life. From a philosophical point of view, the beginning of life and the end of life are deeply related to human existential questions. These questions cause people to question who they are, why they exist and the meaning of life. The concept of death reminds us of the temporary nature and limitation of human existence, but also includes hopes for the next stage or the continuation of life. The ancient people of ancient times developed funeral rituals with various thoughts that death is the end of life or the separation of the soul from the body, that the real thing is the soul and that the soul survives. The place of cream, which is burned by burning the dead body, is being investigated in the belief systems of its societies. The examination of these burial traditions provides important data sources to understand the social and intellectual structure of old and today's societies. In the same period, ceramic urns were used to maintain the ashes of the deceased. These urns are considered an important example of the art and craft of ancient times and are valuable as a part of both material cultural heritage and social rituals. The diversity and design of ceramic urns offers important clues about the beliefs, culture and social structure of the period. This study offers an opportunity to understand the relationship between the ancient cream practices and the importance of these rituals in the cultural, social and religious context. Investigation of archaeological findings will help us better understand the meaning of these rituals and their effects on society. The artistic practices carried out within the scope of the study focus on the importance and value of the cremation process, which is still performed by some communities today, and in this context, it examines the diversity of forms and decorations of ceramic urns produced in the Ancient Age and aims to reinterpret them by referring to the aesthetic norms in the ceramic art of the past. With the Siemens NX 3 -dimensional design program, the model and model molds produced during the application phase were designed and molds with sawdust were produced. Then, products were created using gypsum molds and different decorative techniques were applied by inspired by the decorative elements of traditional urns.