İzmir ilinde görev yapan hakemlerin sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin bazı demografik özelliklere göre incelenmesi
Examination of social media addiction levels of referees working in İzmir province according to some demographic characteristics
  1. Tez No: 923893
  2. Yazar: BİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERO DUYGU DUMANGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, İzmir ilinde görev yapan hakemlerin sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi ise erişilebilir örneklem yöntemiyle oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama araçları, cinsiyet, eğitim durumu, yaş ve hakemlik süresi ile ilgili demografik bilgileri içeren bir soru formu ve bunun yanında hakemlerin sosyal medya bağımlılık düzeylerini sorgulayan ve iki bölümden oluşan bir ölçek formudur. Araştırma kapsamında kendisine ulaşılan toplam 300 hakemin sosyal medya bağımlılığı düzeylerini belirlemek için Sosyal Medya Bağımlığı Ölçeğinin yetişkinler için olan formu kullanılmıştır. Ölçek, Sanal İletişim ve Sanal Tolerans olmak üzere iki alt boyuttan ve toplam 20 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin toplam güvenirlik katsayısı Cronbach's Alpha 0.94 dür. Alt boyutlarına ait güvenirlik katsayıları ise, sanal iletişim alt boyutunda .91 ve sanal tolerans alt boyutunda .92 olarak hesaplanmıştır (Şahin ve Yağcı, 2017). Ölçekte yer alan maddeler için ölçüm düzeyi beşli likert tipindedir; bana hiç uygun değil (1) - bana çok uygun (5). Araştırmadan elde edilen veriler ilk aşamada, incelenerek kayıp veriler kontrol edilmiştir. İkinci aşamada ortalama, standart sapma, frekans/yüzde gibi tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Araştırmanın hipotezleri test edilmeden önce normal dağılım testi, (Kolmogorov-Smirno test) uygulanmıştır. Cinsiyet bağımsız değişkenine göre verilerin normal dağıldığı, ancak yaş, eğitim durumu ve hakemlik süresi bağımsız değişkenlerinin ise normal dağılmadığı saptanmıştır (Ek: 4). Bu nedenle analizlerde, cinsiyete göre yapılan ikili karşılaştırmalarda independent simple t-testi, yaş değişkeni için Mann-Withney U Testi, eğitim durumu ve hakemlik süresi değişkenleri içinse Kruskal Wallis H Testi ve Spearman Correlation Testi benimsenmiştir. Verilerin analiz edilmesinde, IBM SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak hakemlerin cinsiyetine göre sosyal medya bağımlılığı, sanal iletişim ve sanal tolerans alt boyutları toplam puanında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Hakemlerin yaşlarına göre, sosyal medya bağımlılığı, sanal iletişim ve sanal tolerans alt boyutları toplam puanında ise anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Hakemlik yapılan süreye göre, hakemlerin sosyal medya bağımlılık düzeylerinde sanal iletişim ve sanal tolerans alt boyutlarında ve sosyal medya bağımlılığı toplam puanında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ancak anlamlı farklılık olmasa da sıra ortalamaları üzerinden, 5 yıl ve daha az süre görev yapan hakemlerin 6-10 yıl arası ve 11 yıl üzeri görev yapanlara nazaran kendini sosyal medyada daha özgür hissettiği, ailesinden daha fazla sosyal medyaya zaman harcadığı ifade edilebilir. Eğitim durumuna göre, hakemlerin sosyal medya bağımlılık algılarının, sanal iletişim ve sanal tolerans alt boyutlarında ve sosyal medya bağımlılığı toplam puanında farklılaşmadığı görülmüştür. Hakemlerin yaşı ile sanal tolerans (r2=0.04), sanal iletişim (r2=0.04) alt boyutları ve sosyal medya bağımlılığı toplam puanı (r2=0.05) arasındaki determinasyon katsayıları hesaplandığında, hakemlerin yaşlarında meydana gelen 1 birimlik artış, onların sanal tolerans ve sanal iletişim düzeylerinde % 04'lük, sosyal medya bağımlılığı toplam puanında ise % 05'lik bir azalışa neden olduğu söylenebilir. Bir başka deyişle hakemlerin yaşı artıkça sosyal medyaya olan ilgileri azalmakta ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri düşmektedir. Bu çalışmanın ışığında aynı konu başka branşlardaki hakemler üzerinde ve farklı gruplar ile karşılaştırma yapılması düşünülebilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Spor, İletişim, Sosyal Medya, Bağımlılık, Hakem.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine whether the social media addiction levels of referees working in Izmir differ according to some demographic variables. The study used the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study was created with the accessible sampling method. The data collection tools in the study were a questionnaire form containing demographic information about gender, education level, age and refereeing period, as well as a scale form consisting of two parts that questions the social media addiction levels of the referees. The adult form of the Social Media Addiction Scale was used to determine the social media addiction levels of the 300 referees who were reached within the scope of the study. The scale consists of two sub-dimensions, Virtual Communication and Virtual Tolerance, and a total of 20 items. The total reliability coefficient of the scale, Cronbach's Alpha, was 0.94. The reliability coefficients of the sub-dimensions were calculated as .91 in the virtual communication sub-dimension and .92 in the virtual tolerance sub-dimension (Şahin & Yağcı, 2017). The measurement level for the items in the scale is a five-point Likert type; not suitable for me at all (1) - very suitable for me (5). In the research methodology, the data were first examined, and missing data were checked. In the second stage, descriptive statistics such as mean, standard deviation, and frequency/percentage were calculated. Before testing the study's hypotheses, a normality test (Kolmogorov-Smirnov test) was conducted. It was determined that the data were normally distributed according to the independent variable of gender, while the independent variables of age, education level, and referee tenure were not normally distributed (Appendix: 4). Therefore, in the analyses, the independent samples t-test was used for pairwise based on gender, the Mann-Whitney U Test was applied for the age variable, and the Kruskal-Wallis H Test and Spearman Correlation Test were used for the variables of education level and refereeing duration. IBM SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. In conclusion, no significant difference was found in the total scores of social media addiction, as well as the sub-dimensions of virtual communication and virtual tolerance, based on the gender of the referees. However, a significant difference was observed in the social media addiction levels of referees according to age, including the total scores of virtual communication and virtual tolerance sub-dimensions. Similarly, no significant differences were identified in the referees' social media addiction levels, including the sub-dimensions of virtual communication and virtual tolerance, based on their refereeing tenure. Although there is no significant difference, it can be stated based on the mean ranks that referees who have served for 5 years or less feel more liberated on social media and spend more time on social media than their families, compared to those who have served for 6–10 years or over 11 years. According to educational status, it is observed that referees' perceptions of social media addiction do not differ in the sub-dimensions of virtual communication and virtual tolerance, as well as in the total score of social media addiction. When the coefficients of determination (r²) between the referees' age and the sub-dimensions of virtual tolerance (r² = 0.04), virtual communication (r² = 0.04), and the total social media addiction score (r² = 0.05) are calculated, a 1-unit increase in the referees' age leads to a 0.04% decrease in their virtual tolerance and virtual communication levels, and a 0.05% decrease in their total social media addiction score. In other words, as the referees' age increases, their interest in social media decreases, and their level of social media addiction also declines. In the light of this study, it may be considered to compare the same topic with referees in other branches and with different groups. KEYWORDS: Sport, Communication, Social Media, Addiction, Referee.