Palyatif bakım hastalarında bası yarası ve beslenme düzeyleri ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between pressure sores and nutritional levels in palliative care patients
  1. Tez No: 888692
  2. Yazar: BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Palyatif Bakım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Palyatif Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Palyatif bakım alan hastalarda bası yarası ve beslenme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmaya 15.03.2023-15.09.2023 tarihleri arasında Ünye Devlet Hastanesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Palyatif Bakım biriminde yatış yapan 60 hasta dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında dahil edilme kriterlerine uyan tüm hastalara Sosyo-Demografik Bilgi Formu Braden Risk Değerlendirme Ölçeği ve Nutrisyonel Risk Skoru (NRS-2002) yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Hastaların rutin biyokimya hemogram sonuçları alınıp, antropometrik ölçümleri (üst kol çevresi, baldır çevresi) yapılıp çalışmada kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS.22.0 programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz için bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Post Hoc Turkey HSD ile yapılmıştır. Normal dağılım göstermeyen gruplarda Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır. İlişkisel analizleri belirlemek için ise Pearson korelasyon analizi ile Ki-kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
To investigate the relationship between pressure sores and nutrition in palliative care patients. This descriptive and cross-sectional study included 60 patients who were hospitalized in Ünye State Hospital and Tokat Gaziosmanpaşa University Palliative Care Unit between 15.03.2023-15.09.2023. The Socio-Demographic Information Form, Braden Risk Assessment Scale and Nutritional Risk Score (NRS-2002) of all patients who met the inclusion criteria were examined together with the face-to-face interview method. Routine biochemistry and hemogram results of the patients were obtained and anthromopetric measurements (upper arm, calf type) were made and their characteristics were used. The data obtained from the study were analyzed with SPSS.22.0 program. For statistical analysis, independent T test, one-way analysis of variance (ANOVA), Post Hoc Turkey HSD were used. Kruskal Wallis analysis was used in normally distributed groups. Pearson distribution analysis and Chi-square tests were used to determine correlational analysis.