Palyatif bakım servisindeki hastalarda bası yarası varlığı ile inflamatuar ve nutrisyonel parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the presence of pressure ulcers and inflammatory and nutritional parameters in patients in the palliative care unit
- Tez No: 942744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde 01 Eylül 2024 – 01 Mart 2025 tarihleri arasında hospitalize edilen hastalarda bası yarası (dekübit ülseri) gelişimi ile inflamatuar ve nutrisyonel parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Özellikle CRP, Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR), Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNI), HALP skoru ve Glasgow Prognostik Skoru gibi biyobelirteçlerin bası yarası gelişimindeki rolünün ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Bu prospektif, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı çalışmaya toplam 223 palyatif bakım hastası dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), klinik özellikleri (komorbiditeler, beslenme şekli, yoğun bakım geçmişi), laboratuvar bulguları (CRP, albümin, hemoglobin, beyaz kan hücresi, NLR, PLR, lenfosit, trombosit düzeyleri), yatış süreleri ve Nutritional Risk Screening (NRS 2002) skorları sistematik olarak kaydedilmiştir. Ayrıca PNI, HALP skoru, Sistemik İmmün-Inflamatuar İndeks (SII) ve Glasgow Prognostik Skoru hesaplanmıştır. Hastalar, bası yarası varlığına göre iki gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır: bası yarası olanlar (n=111) ve olmayanlar (n=112). İstatistiksel analizlerde parametrik olmayan veriler için Mann-Whitney U testi, kategorik değişkenler için ise Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to evaluate the association between pressure ulcer development and inflammatory and nutritional parameters in patients hospitalized in the Palliative Care Unit of the University of Health Sciences, Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital, between September 1, 2024 and March 1, 2025. The study specifically focused on identifying the predictive value of biomarkers such as CRP, Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (NLR), Prognostic Nutritional Index (PNI), HALP score, and Glasgow Prognostic Score in the development of pressure ulcers. Materials and Methods:A total of 223 patients were included in this prospective, descriptive, and comparative study. Demographic data (age, gender), clinical variables (comorbidities, nutritional type, intensive care unit [ICU] history), laboratory parameters (CRP, albumin, hemoglobin, leukocyte, NLR, PLR, lymphocytes, platelets), length of hospital stay, and nutritional risk scores (NRS 2002) were collected. Inflammatory and nutritional markers such as PNI, HALP score, Systemic Immune-Inflammation Index (SII), and Glasgow Prognostic Score were calculated. Patients were divided into two groups according to the presence or absence of pressure ulcers. Intergroup comparisons were performed using the Mann-Whitney U test and the Chi-square test. A p-value