The effect of some refinery and industrial wastewater discharges located northwest of Erbil city on the water quality of the great zab river
Erbı̇l şehrı̇nı̇n kuzeybatısı'nda bulunan bazı rafı̇nerı̇ ve endüstrı̇yel atıksu deşarjlarının büyük Zap nehrı̇ su kalı̇tesı̇ne etkı̇sı̇
  1. Tez No: 888720
  2. Yazar: HAREM ALI ABDULHAQ
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. MEHMET FATİH DİLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, Su Kalitesi İndeksini (WQI) kullanarak Büyük Zap Nehri'ninfarklı örnekleme alanlarındaki su kalitesinindeğerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, olası kirlilik kaynaklarına ışık tutmaya yardımcı olmaktadır. Genel bir bakış açısı ile hem altta yatan doğal koşulları hem de antropojenik etkilerin sebep olduğu koşullarınWQI değerleri tarafından temsil edilen birleşik etkilerle tasvir edilmektedir. Sonuçlar, sanayi tesislerinden kaynaklanan ve nehir suyuna karışan kirlilikten sorumlu tutulan, orta dereceden kötü dereceye kadar farklı su kaliteleri göstermiştir. Büyük Zap Nehri'nin üst kısmında 57.48 olan orta dereceli WQI değeri, orta derecede iyi su kalitesi ve 56.00 olan nehrin aşağı kısmında daha düşük WQI değeri veya eşit derecede iyi su kalitesi ile tutarlıdır. Buna karşılık, Kuzey Irak Colatesisi deşarjınınnehirle karıştığınokta 43.32 ve 44.97'lik birleşik WQI değerlerine sahiptir ve bu nedenle kabul edilebilir limitlerin dışında bir sukalitesini temsil etmektedir. Bununla birlikte, istatistiksel değerlendirmelerrafineri, fabrika ve enerji santralinin konumlarının nehrin su kalitesini karışım noktalarında belirgin bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Tez sonuçları, nehrin doğasını korumak için gözlerimizi kesinlikle ekolojik bir şekilde bakmamız, çevresel düzenlemeler oluşturmamız ve sürdürülebilir teknolojilerden yararlanmamız gerektiğini keskin bir şekilde hatırlatmaktadır.Kirletici kaynakların ortadan kaldırılmasına ve toplumların çevre bilincinin artırılmasına yönelik tedbirler, Büyük Zap Nehri'nin ve çevresindeki ekosistemlerin korunmasının ayrılmaz bir parçası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Utilizing the Water Quality Index (WQI), this research evaluates the water quality across the Great Zab River in different sampling areas and the overall water quality. The investigation helps shed light on the possible sources of pollution. The whole picture, including both underlying natural conditions as well as human activities, is depicted by the combined effects represented by the WQI values. Results showed different water qualities from moderate to poor, on and off rising values of which are blamed on pollution arising from industrial plants and mixing with river water. The medium gradation of WQI in the upper part of the River Great Zab, 57.48, is consistent with the moderately good water quality and the lower value of WQI or rather the equal good water quality at the downstream part of the river where it is 56.00. In contrast, the Cola North Iraq plant and its confluence with the river have combined WQI values of 43.32 and 44.97, and therefore they represent unacceptable water quality. Nevertheless, the statistician shows that the locations of the refinery, the factory, and the power plant noticeably affect the water quality of the river at their blending points. The thesis results sharply remind us of the necessity to close our eyes strictly in an ecological way, establish environmental regulations, and make use of sustainable technologies to protect the nature of the river. Measures that are concise to eliminating pollutant sources and giving a boost to the environmental consciousness of communities must be integral in the conservation of the Great Zab River and the preservation of the surrounding ecosystems.