The impact of different ammonium: Nitrate ratios and salicylic acid on growth and bolting time of lettuce grown under hydroponic conditions
Farklı amonyum: Nitrat oranları ve salisilik asit uygulamalarının hidroponik yetiştirilen marulun gelişim ve sapa kalkma zamanına etkisi
- Tez No: 888723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Optimum amonyum:nitrat oranı, azotun alımı, asimilasyonunu ve fotosentezini kolaylaştırarak marulun büyümesini, verimliliğini ve kalitesini artırabilmektedir. Marul yetiştiriciliği için çiçeklenmenin geciktirilmesi istenen bir özelliktir ve geç çiçeklenmeyi sağlamak için farklı seçeneklerin kullanılması, daha iyi bir verim elde etmeye ve ürün süresini uzatmaya yardımcı olabilir. Salisilik asit (SA), marulun büyümesini geliştirmeye ve çiçeklenmeyi düzenlemeye yardımcı olabilir. Ancak, farklı amonyum:nitrat oranları ve SA dozlarının marulun büyüme ve gelişimi üzerindeki etkisi, etkileşimli etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışma, hidroponik koşullarda yetiştirilen marulun büyüme ve sapa kalkma zamanı üzerinde farklı amonyum:nitrat oranları ve SA dozlarının etkileşimli etkisini değerlendirmeye amaçlanmıştır. Çalışmaya üç farklı amonyum:nitrat oranı (%100 NO3:%0 NH4, %80 NO3:%20 NH4 ve %40 NO3:%60 NH4) ile dört farklı SA dozu (0, 0.75, 1.5 ve 3.0 mM) dahil edilmiştir. Marul fideleri 13 Mart 2024 tarihinde topraksız sisteme dikilmiştir. SA, bitkilerin 5-6 yapraklı olduklarında (dikimden 14 gün sonra, yani 27 Mart) yapraklara uygulanmıştır. Çalışmada, bitkilerin yarısı hasat zamanında hasat edilirken, geri kalanı sapa kalkana kadar bekletilmiştir. Denemede baş çapı, baş ağırlığı, gövde çapı, gövde uzunluğu, gövde ağırlığı, kök uzunluğu, kök ağırlığı, toplam çözünür katı madde, klorofil indeksi, C vitamini ve çiçeklenme zamanı ile ilgili veriler incelenmiştir. Tüm ölçülen özellikler (toplam çözünür katı madde ve çiçeklenme zamanı hariç) amonyum:nitrat oranları ve SA dozlarının bireysel ve etkileşimli etkileri tarafından önemli ölçüde etkilenmiştir. Amonyum:nitrat oranları ve SA dozlarının etkileşimli etkisi çiçeklenmeyi geciktirememiştir. Geç mevsim sırasında başlayan sıcak hava dalgası muhtemelen çiçeklenmeye neden olmuştur. Bu nedenle, salisilik asitin etkisini daha iyi anlamak için deneyin kontrollü bir sera ortamında yapılması gerekmektedir. Ayrıca, marulda biyokimyasal değişiklikler gelecekteki çalışmalarda araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
A good ammonium:nitrate ratio may help lettuce grow faster, produce more, and be of higher quality by making it easier for the plant to absorb, use, and make food from nitrogen. Delayed bolting is a desired characteristic for lettuce cultivation, and exploiting different options to achieve delayed bolting could help to harvest a better yield and extend crop duration. Salicylic acid (SA) could help to improve lettuce growth and regulate bolting. Although some individual studies have been conducted to infer the role of varying ratios of ammonium:nitrate and SA doses on the growth and development of lettuce, the influence of their interactive effect on lettuce growth and bolting remains elusive. The purpose of this study was to find out how different amounts of ammonium:nitrate and SA affected the growth and bolting time of lettuce grown under hydroponic conditions. Three different ammonium:nitrate ratios (100% NO3:0% NH4, 80% NO3:20% NH4, and 40% NO3:60% NH4) and four SA doses (0, 0.75, 1.5, and 3.0 mM) were included in the study. Lettuce seedlings were transplanted into the soilless system on March 13, 2024. The SA was applied to plant leaves when they had 5–6 leaves (14 days after transplanting, i.e., 27 March). Half of the plants in the study were harvested at harvest time, while the remaining were allowed to bolt until bolting. Data relating to head weight, diameter, biomass, stem length, diameter and biomass, root length and biomass, total soluble solid matter, chlorophyll index, vitamin C, and time to bolting were collected. All measured traits (except total soluble solid matter) were significantly altered by the individual and interactions between SA doses and ammonium:nitrate ratios. The interactive effect of ammonium:nitrate ratios and SA doses caused a little delay in bolting. The highest nitrate ratio (100% NO3:0% NH4) delayed bolting by 5-6 days. The onset of the heatwave during the late season probably induced bolting. Therefore, the experiment should be conducted in a controlled greenhouse to better understand the impact of SA. Furthermore, biochemical changes in lettuce should be investigated in future studies.