Determination of the photodynamic efficacy on cancer cells via photoelectrochemical sensors
Kanser hücreleri üzerindeki fotodinamik etkinliğin fotoelektrokimyasal sensörlerle belirlenmesi
  1. Tez No: 888728
  2. Yazar: SEYEDEH ZEINAB MIR HOSSEINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN TOPALOĞLU AVŞAR, DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fotodinamik Terapi (PDT), tümörleri hedef almak için reaktif oksijen türlerinin (ROS) etkisini kullanarak çevredeki sağlıklı dokulara zarar vermeyi en aza indirirken, geleneksel kanser tedavilerine umut verici bir alternatif sunmaktadır. Bu çalışma, SKOV-3 over kanser hücrelerinde Chlorin e6 (Ce6) aracılı PDT'nin fotodinamik etkinliğini 655 nm diyot lazer kullanarak araştırmaktadır. Ana hedefler, hücre canlılığını, hücre içi ROS üretimini ve ROS'un hem floresan bazlı testler hem de özellikle baskı devreli elektrotlar (SPE'ler) kullanılarak elektrokimyasal sensörlerle üretim kapasitesini değerlendirmektir. Sonuçlar, 25 J/cm2 lazer ışığına maruz kalmanın SKOV-3 hücre canlılığı üzerinde önemli bir etki yaratmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, Ce6 ve PDT kombinasyonu, özellikle daha yüksek Ce6 konsantrasyonlarında, hücre canlılığında önemli bir azalmaya yol açmıştır. PDT'nin etkinliği için kritik öneme sahip olan ROS üretimi, DCFH-DA probunun artan floresan yoğunluğu ve DPBF testlerinde azalan absorbans ile doğrulanmıştır. Elektrokimyasal analiz, ROS üretiminin konsantrasyona ve güce bağlı olarak gerçekleştiğini daha da doğrulamıştır. Bu bulgular, Ce6 aracılı PDT'nin over kanseri için terapötik bir strateji olarak potansiyelini vurgulamaktadır. ROS üretiminin gerçek zamanlı izlenmesi için SPE'lerin kullanımı, PDT protokollerini optimize etmek için hassas ve maliyet etkin bir yöntem sunarak terapötik sonuçları iyileştirirken olumsuz etkileri en aza indirmektedir. Bu çalışma, fotodinamik terapinin etkinliğini artırmada hassas ROS tespitinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic Therapy (PDT) represents a promising alternative to traditional cancer treatments, leveraging the action of reactive oxygen species (ROS) to target tumors while minimizing damage to surrounding healthy tissues. This study investigates the photodynamic efficacy of Chlorin e6 (Ce6)-mediated PDT on SKOV-3 ovarian cancer cells, utilizing a 655-nm diode laser. The primary objectives were to evaluate cell viability, intracellular ROS production, and ROS generation capacity using fluorescence-based assays and electrochemical sensors, particularly screen-printed electrodes (SPEs). The results demonstrated that exposure to 25 J/cm2 of laser light did not significantly impact SKOV-3 cell viability. However, a combination of Ce6 and PDT resulted in a substantial reduction in cell viability, particularly at higher Ce6 concentrations. The production of ROS, crucial for the effectiveness of PDT, was confirmed through the increased fluorescence intensity of the DCFH-DA probe and reduced absorbance in DPBF assays. The electrochemical analysis further validated the concentration- dependent and power-dependent generation of ROS. These findings highlight the potential of Ce6-mediated PDT as a therapeutic strategy for ovarian cancer. The use of SPEs for real-time monitoring of ROS production offers a sensitive and cost-effective method to optimize PDT protocols, enhancing therapeutic outcomes while minimizing adverse effects. This study underscores the significance of precise ROS detection in improving the efficacy of photodynamic therapy.