Yığın varyansları homojen değilken çoklu karşılaştırma testleri ve karşılaştırması
Multiple comparison tests when population variances are not homogeneous and comparasion
- Tez No: 888776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, grup varyanslarının homojen olmadığı durumlarda literatürde bulunan çeşitli çoklu karşılaştırma testlerini tanıtmayı ve bu testlerin performanslarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bu testleri aile bazında hata oranı, karşılaştırma başına hata oranı ve güç gibi istatistiksel kriterleri dikkate alarak simülasyon yoluyla karşılaştırmaktadır. Buna göre, simülasyon çalışması farklı koşullar altında oluşturularak, hangi testin ne kadar uygun olduğunu belirlemeye çalışmaktadır. Yapılan simülasyon çalışmasında, aile bazında I. tip hata sonuçları ve karşılaştırma başına I. tip hata sonuçları bakımından testlerin performansı incelenmiştir. Daha sonra testlerin performansında diğer bir önemli ölçüt olan güç değerleri incelenmiştir. Her iki performans ölçütüne bakıldığında, düşünülen durumlar için Games Howell testi ve Parametrik Bootstrap testinin genel olarak diğer testlerden daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce various multiple comparison tests found in the literature and to evaluate their performance in cases where group variances are not homogeneous. The research compares these tests through simulation, considering statistical criteria such as familywise error rate, per-comparison error rate, and power. Accordingly, the simulation study is designed under different conditions to determine the appropriateness of each test. In the simulation study, the performance of the tests is examined in terms of familywise Type I error results and per-comparison Type I error results. Subsequently, the power values, which are another important measure of test performance, are analyzed. When both performance measures are considered, it is observed that the Games-Howell test and the Parametric Bootstrap test generally provide better results than other tests for the considered conditions.