Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerindeki yetiştiriciliği ve ihracatının ülke ekonomisine katkısı
Contribution of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) breeding and exporting to the country's economy in Turkey and Western European countries
- Tez No: 888804
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Türkiye, bulunduğu coğrafi konum özellikleri sebebiyle su ürünleri yetiştiriciliği konusunda önde gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizde su ürünleri yetiştiricilik sektörü, yıllar içerisinde destekleme kapsamına alınmış, ihracatta ve üretimde birçok farklı düzenlemeler gerçekleşmiştir. Bu nedenle son 20 yıl boyunca su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. FAO'nun 2022 yılında açıklamış olduğu verilere göre; dünyada toplam su ürünleri üretimi yaklaşık olarak 183 milyon ton/yıl olmuş, kültür balıkçılığında ise 91 milyon ton/yıl üretim gerçekleştirilmiştir. Alabalık üretimi, 2022 yılında dünyada 77 ülke içerisinde 1 milyon tonun üzerinde bir üretim gerçekleşmiş ülkemiz ise 146,063 ton üretim miktarı ile 2.sırada bulunmaktadır. Türkiye, gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği konusunda halen favori yatırım alanı olup, 2022 yılında 25,716,706 kg gökkuşağı alabalığı ihracatı gerçekleştirmiş ve yaklaşık 140 milyon dolar gelir elde etmiştir. Araştırmada, ülkemiz kültür balıkçılığında en fazla yetiştirilen tür olarak bilinen gökkuşağı alabalığının ülkemiz, Batı Avrupa ülkelerindeki yetiştiricilik rakamları değerlendirilerek, alabalık ihracatının ekonomiye katkıları ve potansiyelinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the leading countries in aquaculture due to its geographical location. The aquaculture sector in our country has been included in the scope of support over the years, and many different regulations have been made in export and production. Therefore, great progress has been made in the aquaculture sector over the last 20 years.. According to the data announced by FAO in 2022; Total aquaculture production in the world was approximately 183 million tons/year, and 91 million tons/year was produced in aquaculture. Trout production exceeded 1 million tons in 77 countries in the world in 2022, and our country ranks second with a production amount of 146,063 tons. Turkey is still a favorite investment area in rainbow trout farming, and it exported 25,716,706 kg of rainbow trout in 2022 and earned an income of approximately 140 million dollars. In the research, it was aimed to reveal the contribution and potential of trout exports to the economy by evaluating the aquaculture figures of Rainbow trout, which is known as the most grown variety in aquaculture production in our country, and in Western European countries.