Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü kadın hastalarda meme kanseri önleme davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting breast cancer prevention behaviors in female patients over 18 years of age applying to Family Medicine Outpatient Clinics
  1. Tez No: 888811
  2. Yazar: SEMİHA KÜBRA EMRECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma; meme kanseri önleme davranışlarını etkileyen çeşitli faktörleri inceleyerek, bu karmaşık etmenlerin nasıl şekillendiğini ve önleyici davranışlarda hangi unsurların belirleyici rol oynadığını meme kanseri gibi önemli bir sağlık sorununu önlemede etkili stratejiler geliştirmeye yönelik önemli bulgular sunmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 1 Kasım 2023-1 Şubat 2024 tarihleri aralığında Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuru yapan, anket formundaki soruları yanıtlamayı kabul eden, çalışma için onamı alınmış 18 yaş üstü 393 kadın katılımcı dahil edilerek tamamlandı. Başvuru sırasında tüm katılımcılara 26 soruluk sosyodemografik özellikleri içeren anket formunun ardından 33 maddeden oluşan Kadınların Meme Kanseri Önleme Davranışlarını Etkileyen Faktörleri Belirleme (MEKÖD) Ölçeği uygulandı. Veri girişi ve istatistiksel analiz SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 18.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 38,88±12,48 olarak tespit edildi. Katılımcıların %37,7'sinin (n=148) hiç kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapmadığı, %58,8'inin (n=231) hiç klinik meme muayenesi (KMM) yaptırmadığı, %57,0'ının (n=224) ne sıklıkla mamografi/meme ultrasonografi (USG) yapılması gerektiğini bilmediği, %59,8'inin (n=235) mamografi/meme USG yaptırmadığı bulunmuştur. Katılımcıların üçte birinin hiç fiziksel aktivite yapmadığı ancak yaklaşık yarısının boy-kilo oranını korumaya ve sağlıklı beslenmeye çalıştığı saptanmıştır. Katılımcıların Kadınların Meme Kanseri Önleme Davranışları Etkileyen Faktörleri Belirleme (MEKÖD) ölçeği toplamında aldıkları puan ortalaması 117,66±17,36 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to explore the various factors influencing breast cancer prevention behaviors, examining how these complex elements are shaped and identifying which factors play a determining role in preventive actions. The goal is to provide significant findings to develop effective strategies for preventing a critical health issue like breast cancer. Materials and Methods: This study was completed between November 1, 2023, and February 1, 2024, by including 393 female participants over the age of 18 who visited the Family Medicine Clinics of Konya City Hospital, agreed to answer the questionnaire, and provided consent for the study. During their visit, all participants were first given a 26-question survey covering sociodemographic characteristics, followed by the 33-item Scale for Determining the Factors Affecting Women's Breast Cancer Prevention Behaviors ((BCPBS)). Data entry and statistical analysis were performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 18.0 software package. Results: The mean age of the participants was 38.88±12.48 years. It was found that 37.7% (n=148) of the participants had never performed breast self-examination (BSE), 58.8% (n=231) had never performed clinical breast examination (CBE), 57.0% (n=224) did not know how often mammography/breast ultrasonography (USG) should be performed, and 59.8% (n=235) had never performed mammography/breast USG. One third of the participants did not engage in any physical activity, but about half of them tried to maintain their height-weight ratio and eat a healthy diet. The mean score of the participants on the Determining Factors Affecting Women's Breast Cancer Prevention Behaviors (BCPBS) scale was 117.66±17.36.