Transkraniyal alternan akım uyarımının emosyonel çalışma belleği performansı ve ı̇lgili beyin osilasyonları üzerindeki etkisi
Effect of transcranial alternate current stimulation on emotional working memory performance and related brain oscillations
  1. Tez No: 888810
  2. Yazar: ELİFNUR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Nöroloji, Psikoloji, Biophysics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Emosyonel çalışma belleği duygusal içerikli bilgilerin geçici olarak depolanması ve işlenmesi sürecidir. Bu tür bellek, hem bilişsel hem de duygusal görevleri yerine getirirken önemlidir ve duygusal uyaranların işlenmesi ve manipülasyonunu içerir. Bu tez çalışmasında emosyonel çalışma belleği görevi sırasındaki hedef olarak sunulan farklı emosyonel uyaranların (mutlu ve kızgın) EEG beyin osilasyonları yöntemiyle incelenmiş, aynı zaman bir nöromodülasyon yöntemi olan transkaniyal altenatif akım uyarımı yöntemi (tAAU) ile emosyonel çalışma performansına etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya katılanlar iki gruba ayrılmış ve bir gruba çalışma belleği üzerine etkinliği bilinen gama frekansında uyarım diğer gruba ise plesebo (sahte) uyarım dorsalateral prefrontal korteks (DLPFK) üzerinden uygulanmıştır. tAAU'nun bellek performanslarına etkisini karşılaştırmak için emosyonel n-geri görevi tAAU öncesi-sırasında-sonrasında olmak üzere üç kere uygulanmıştır. tAAU'nun davranış üzerine etkisi gama-tAAU grubunda yalnızca mutlu hedef uyaran için isabetli yanıtları arttırdığını gösterirken, uyaranlara verilen reaksiyon süreleri her iki grupta da uygulama sırasında ve sonrasında reaksiyon sürelerinde iyileşme gözlemlenmiştir. EEG analizlerine göre beklenenin aksine uyarım bölgesi olan DLPFK'de bir değişikliğe yol açmamıştır ama gama tAAU grubunda hem mutlu hem de kızgın hedef uyaranlar için parietal bölgede uyarım sonrasında gama olaya ilişkin güç değerlerinin azaldığı bulunmuştur. Dahası uyarım frekansı dışında diğer frekans bantlarında tAAU'nun etkisi incelendiğinde, gama tAAU uygulama grubunda uyarım sonrasında delta güç yanıtlarıda 1000-2000 ms'de artmış güç değerleri görülürken, olaya ilişkin alfa güç yanıtları ise mutlu hedef uyaranlar sırasında tAAU uygulaması sonrasında frontasantral alanlarda 0-200ms'de azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional working memory is the process of temporarily storing and processing emotionally charged information. This type of memory is important for performing both cognitive and emotional tasks and involves the processing and manipulation of emotional stimuli. In this thesis, different emotional stimuli (happy and angry) presented as targets during an emotional working memory task were examined using the EEG brain oscillations method, and the effect of a neuromodulation method called transcranial alternating current stimulation (tACS) on emotional working performance was investigated. Participants were divided into two groups; one group received stimulation at the gamma frequency, known to be effective on working memory, while the other group received placebo (sham) stimulation applied over the dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC). To compare the effects of tACS on memory performance, the emotional n-back task was administered three times: before, during, and after tACS. The behavioral effects of tACS showed that gamma-tACS increased accurate responses only for happy target stimuli, while reaction times improved during and after the application in both groups. Contrary to expectations, EEG analysis revealed no changes in the stimulation region (DLPFC), but post-stimulation gamma event-related power values decreased in the parietal region for both happy and angry target stimuli in the gamma tACS group. Furthermore, when the effects of tACS on other frequency bands outside the stimulation frequency were examined, increased delta power responses were observed at 1000-2000 ms in the gamma tACS group, while event-related alpha power responses decreased in the frontocentral areas at 0-200 ms during happy target stimuli post-tACS.