Kadın futbolculara uygulanan farklı ısınma protokollerinin şut hızına etkisi
The effect of different warm-up protocols applied to women football players on shooting speed
- Tez No: 888815
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın futbolculara uygulanan farklı ısınma protokollerinin şut hızına etkisini incelemektir. Çalışmada, 2023-2024 sezonunda TFF Kadın Futbol 3. Lig'inde mücadele eden 15 kadın futbolcu gönüllü olarak yer almıştır. Çalışmada, farklı ısınma protokollerinin şut hızı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma sürecinde, katılımcılar üç farklı günde FIFA+11, dinamik ve HarmoKnee ısınma protokollerine tabi tutulmuş ve her protokolün ardından radar tabancası ile şut hızları ölçülmüştür. Elde edilen veriler, istatistiksel analizlere tabi tutularak protokoller arasındaki farklar incelendi. Araştırmadan elde edilen verilerin işlenmesi, verilerin tanımlayıcı istatistik ve istatistiksel analizlerinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik varsayımı Shapiro-Wilk testi, normallik dağılımına göre ise parametrik testlerden One-Way ANOVA testi uygulanmıştır. Şut hızı ortalamaları en yüksek FIFA+11 (67,26), en düşük ise Dinamik ısınma (65,33) protokolünde ölçülmüştür. Üç ısınma protokolü ile şut hızları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır(p>0.05). Bu bulgular neticesinde FIFA+11ısınma protokolünün kadın futbolcuların şut hızı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu protokolü uygulayan futbolcuların, diğer ısınma yöntemlerine kıyasla daha yüksek şut hızlarına ulaştığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, üçısınma protokolü arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmasa da, FIFA+11 ısınma protokolünün diğer ısınma protokollerine göre şut hızına daha fazla etki ettiği gözlemlenmiştir.Bu bulgu, uygun ısınma protokollerinin futbolda performans artışına önemli katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of different warm-up protocols applied to female football players on shooting speed. In this study, 15 female football players competing in the TFF Women's Football 3rd League in the 2023-2024 season took part voluntarily. During the study, participants were subjected to FIFA+11, Dynamic and HarmoKnee warm-up protocols on three different days, and their shooting speeds were measured with a radar gun after each protocol. The data obtained were subjected to statistical analysis and the differences between the protocols were examined. SPSS package program was used to process the data obtained from the research, descriptive statistics and statistical analysis of the data. Shapiro-Wilk test was used to assume normality of the data, and One-Way ANOVA test, one of the parametric tests, was applied according to normality distribution. The highest shooting speed averages were measured in FIFA+11 (67.26) and the lowest in the dynamic warm-up protocol (65.33). There was no statistically significant difference between the three warm-up protocols and shooting speeds (p>0.05). As a result of these findings, it was observed that the FIFA+11 warm-up protocol had a positive effect on the shooting speed of female football players. Football players who apply this protocol have higher warm-up rates compared to other warm-up methods. It has been determined that the shooting speed has been reached. As a result, although there is no statistically significant difference between the three warm-up protocols, it has been observed that the FIFA+11 warm-up protocol has a greater effect on shot speed than other warm-up protocols. This finding shows that appropriate warm-up protocols can significantly contribute to increased performance in football.