Lu-177 PSMA tedavisi alan prostat kanseri hastalarında tedavi öncesi PET/BT metabolik parametrelerinin değeri
Value of pre-treatment PET/CT metabolic parameters in prostate cancer patients receiving Lu-177 PSMA treatment
- Tez No: 888816
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada metastatik kastrasyona dirençli prostat kanseri hastalarında, Prostat Spesifik Membran Antijeni temelli radyoligand tedavi öncesi çekilen Pozitron Emisyon Tomografisi/ Bilgisayarlı Tomografi görüntülerinden edinilen verilerin hastaların kliniği, tedavi yanıtı ve prognozu ile ilişkisini araştırmayı amaçlanmıştır. Geriye dönük olarak yaptığımız çalışmamız için etik kurul onayı alınmış olup 01.01.2017 ve 31.12.2022 tarihleri arasında Ana Bilim Dalı' mızda Lutesyum-177 Prostat Spesifik Membran Antijeni tedavisi alan, kabul kriterlerini karşılayan 42 erkek hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Tedavi başlangıç tarihi ile son takip zamanı göz önüne alındığında medyan takip süresi 7,26 (2,96-13,26) ay, medyan sağkalım 8,10 (%95 GA:3,63-12,56) ay olarak hesaplanmıştır. Galyum-68 Prostat Spesifik Membran Antijeni görüntülemelerinden elde edilen parametreler ile tedavi yanıtı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamış olup çalışmamızdaki vaka sayısının azlığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Dual görüntülemesi bulunan 19 hasta diskordant ve konkordant olmak üzere 2 gruba ayrıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sağkalım farkı saptanmamış olsa da, sağkalım eğrisinde konkordant grup lehine belirgin olarak fark gözlenmiştir.Sonuçta prostat kanserinde Lutesyum-177 Prostat Spesifik Membran Antijeni tedavisi öncesi metabolik görüntüleme; hastalığın yaygınlığını, tedavi uygunluğunu değerlendirmede ve hasta sonuçlarını öngörmede değerli bilgiler vermektedir. Metastatik kastrasyona dirençli prostat kanserinde radyoligand tedavi genel sağkalıma fayda sağlamaktadır. Potansiyel daha yüksek sağkalım faydalarının değerlendirilmesi için radyoligand tedavinin daha erken evrelerde uygulandığı prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between the data obtained from Positron Emission Tomography/Computed Tomography imaging performed before Prostate Specific Membrane Antigen-based radioligand treatment in patients with metastatic castration-resistant prostate cancer and the patients' clinic, treatment response and prognosis. Ethics committee approval was received for our retrospective study, and 42 male patients who received Lutetium-177 Prostate Specific Membrane Antigen treatment in our Department between 01.01.2017 and 31.12.2022 and met the inclusion criteria were included in the study. Considering the first treatment date and the last follow-up date, the median follow-up period was calculated as 7.26 (2.96-13.26) months and the median survival was 8.10 (95% CI: 3.63-12.56) months. No statistically significant relationship was found between the parameters obtained from Gallium-68 Prostate Specific Membrane Antigen imaging and treatment response, which is thought to be due to the small number of cases in our study. When 19 patients with dual imaging were divided into 2 groups: discordant and concordant, although no statistically significant survival difference was detected between the groups, a significant difference in the survival curve was observed in favor of the concordant group. As a result, metabolic imaging before Lutetium-177 Prostate Specific Membrane Antigen treatment in prostate cancer; It provides valuable information in assessing the extent of the disease, suitability of treatment and predicting patient outcomes. Radioligand therapy benefits overall survival in metastatic castration-resistant prostate cancer. Prospective studies in which radioligand therapy is administered at earlier stages are needed to evaluate potential higher survival benefits.