Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde takipli tedavisi zor romatoidartrit hastalarının kesitsel retrospektif ıncelenmesi
Cross-sectional retrospective study of difficult-to-treat rheumatoid arthritis patients followed up at Hacettepe University Hospital
  1. Tez No: 888817
  2. Yazar: ASENA EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Romatoid artrit (RA), ilerleyici eklem hasarı ve eklem dışı belirtilerle karakterize, kronik bir romatizmal hastalıktır. Günümüzde mevcut birçok tedavi seçeneğine rağmen bazı hastalarda remisyon ya da düşük hastalık aktvitesi sağlanamaz. Bu hastalar için 2021 yılında EULAR tarafından Difficult to Treat RA (D2T-RA) tanımı oluşturulmuştur. Bu çalışma merkezimizde b/tsDMARD kullanan RA hastalarında D2T-RA sıklığını ve b/tsDMARD başlangıcı sırasında D2T RA'yı öngördürecek risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 1 Nisan 2023- 30 Kasım 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran b/tsDMARD kullanan RA hastaları dahil edildi. Elektronik sistemdeki laboratuvar, muayene notları, ilaç bilgileri, demografik özellikler incelendi. Hastalar kriterlere göre D2T olan ve olmayan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. İki grup arasında çalışma viziti ve b/tsDMARD tedavisi başlangıcı sırasındaki özellikleri karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 487 RA hastasının 181 (%37,1) 'inin D2T-RA kriterlerini sağlıyordu. b/tsDMARD öncesi kullanılan tedavilerde farklılık gözlenmedi. D2T-RA hastalarında olmayanlara kıyasla hipertansiyon (% 48,6 vs. % 30,4 ; p< 0,001) ve koroner arter hastalığı ( %11 vs. %3,9 ; p= 0,017) daha sıktı. Hastaların b/tsDMARD başlangıcı sırasında ortalama VKİ değeri D2T-RA hastalarında diğerlerine göre anlamlı olarak daha yüksekti bulundu (29,8 kg/m 2 vs.28,6 kg/m 2 ; p=0,02). b/tsDMARD başlanması sırasında DAS28-ESH değerleri, D2T-RA hastalarında olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksekti. Tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerdeb/tsDMARD başlangıcındaki HAQ puanı ≥ 1 olmasının D2T-RA için bir faktör olduğu görüldü (OR 2,08 (1,17- 3,69) p= 0,012). D2T-RA olmayı öngördüren faktörlerin önceden bilinmesi bu hastaların prognozuna katkı sağlayabilir. Ancak bu risk faktörlerinin ne olduğunu söylemek için başka çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic rheumatic disease characterised by progressive joint damage and extra-articular symptoms. Despite the numerous treatment options currently available, remission or low disease activity cannot be achieved in some patients. For these patients, the European League Against Rheumatism (EULAR) established the definition of Difficult to Treat RA (D2T-RA) in 2021. The objective of this study was to determine the frequency of D2T-RA in RA patients using b/tsDMARD in our centre and to identify the risk factors predicting D2T RA at the time of b/tsDMARD initiation. The study included RA patients using b/tsDMARD who applied to the outpatient clinic of Hacettepe University Department of Internal Medicine, Division of Rheumatology between 1 April 2023 and 30 November 2023. The electronic system was used to analyse laboratory, examination notes, medication information and demographic characteristics. Patients were divided into two groups as patients with and without D2T according to the criteria. The characteristics of the patients at the time of the study visit and at the start of b/tsDMARD treatment were compared between the two groups. Of the 487 RA patients included in the study, 181 (37.1%) fulfilled the D2T- RA criteria. There was no difference in the treatments used before b/tsDMARD initiation. Hypertension (48.6% vs. 30.4%; p< 0.001) and coronary artery disease (11% vs. 3.9%; p= 0.017) were more common in patients with D2T-RA compared to those without. The mean BMI at the time of b/tsDMARD initiation was significantly higher in D2T-RA patients than in non-D2T-RA patients (29.8 kg/m2 vs. 28.6 kg/m2; p=0.02). Furthermore, the DAS28-ESH values at the time of b/tsDMARD initiation were significantly higher in D2T-RA patients than in non-D2T-RA patients. In univariate and multivariate analyses, a HAQ score ≥ 1 at b/tsDMARD initiation was identified as a factor for D2T-RA (OR 2.08 (1.17-3.69), p= 0.012). Despite the availability of new, improved treatment options for rheumatoid arthritis (RA), many patients still do not achieve remission or low disease activity. The identification of patients with D2T-RA and associated factors will facilitate the management of these patients. Further studies on this subject are required.