Açık yara sağaltımında resveratrol ve ozonlanmış zeytinyağının etkilerinin karşılaştırılması: Rat deneysel modeli
Comparison of the effects of resveratrol and ozonized olive oil in open wound healing: An experimental model of rat
  1. Tez No: 888819
  2. Yazar: CANAN ŞAHİN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmada, resveratrol (RSV) ve ozonlanmış zeytinyağının (OZY) açık yara sağaltımındaki etkinliği deneysel rat modeli üzerinde klinik, histopatolojik ve istatistiksel açıdan karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve yöntem: Toplam 24 adet Spraque Dawley ırkı ratın dorsal bölge derisi üzerinde punch biyopsi ile bilateral 6 mm çapında oval yara oluşturulmuştur. Ratlar RSV ve OZY olmak üzere 12'şer hayvandan oluşan iki gruba ayrılmıştır. Aynı hayvan üzerinde oluşturulan yaralardan birisine topikal ilaç (RSV ve OZY) uygulanmış diğeri ise kontrol olarak bırakılmıştır. Yara yüzey alanlarının değerlendirilmesi için 0, 3, 5, 7, 11. günlerde yaralar fotoğraflanmıştır. Histopatolojik inceleme için her gruptan 6'şar hayvan 7. ve 11. günlerde sakrifiye edilerek, bölgeden histopatolojik inceleme amacı ile doku örnekleri alınmıştır. Bulgular: Makroskobik değerlendirmede 3. ve 5. günlerde RSV grubunun yara yüzey alanı daha küçük olarak kaydedilmiştir. RSV ve OZY'nin 11.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the effectiveness of resveratrol (RSV) and ozonated olive oil in open wound healing was evaluated comparatively in terms of clinical, histopathological and statistical aspects on an experimental rat model. Materials and Methods: A total of 24 Spraque Dawley rats were subjected to bilateral 6 mm diameter wounds on the dorsal skin using punch biopsy. The rats were divided into two groups of 12 animals each, RSV and ozonated olive oil. Topical medication (RSV and ozonated olive oil) was applied to one of the wounds created on the same animal, while the other was left as a control. Wounds were photographed on days 0, 3, 5, 7, and 11 to evaluate wound surface areas. For histopathological examination, 6 animals from each group were sacrificed on days 7 and 11, and tissue samples were taken from the region for histopathological examination. Results: In macroscopic evaluation, the wound surface area of the RSV group was recorded as smaller on days 3 and 5.