Acil servis yeşil alana başvuran hastaların sağlık okuryazarlığı ile birinci basamak sağlık hizmeti kullanımları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy and primary health care service utilization of patients admitted to the emergency department green area
  1. Tez No: 888827
  2. Yazar: DENİZ ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MERYEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerini belirleyerek, sağlık okuryazarlığı düzeyi ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin kullanımı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Kesitsel analitik bir araştırma olarak planlanan bu çalışma, Mayıs 2023 ile Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis yeşil alan hasta bekleme salonunda yürütülmüştür. OpenEpi örneklem büyüklüğü hesaplama aracı kullanılarak çalışma için 326 hasta gereksinimi belirlemiştir. Katılımcıların sağlık okuryazarlık düzeyi REALM ve NVS ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Sosyodemografik veri formu, katılımcıların demografik bilgilerini ve sağlık hizmeti kullanım alışkanlıklarını belirlemek için kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki analizi SPSS 26 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine individuals' health literacy levels and investigate the relationship between health literacy level and utilization of primary health care services. Methods: This cross-sectional analytical study was conducted between May 2023 and October 2023 in the green area patient waiting room of the Emergency Department of İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. The OpenEpi sample size calculation tool was used to determine the requirement of 326 patients for the study. The health literacy level of the participants was assessed with REALM and NVS scales. The sociodemographic data form was used to determine the participants' demographic information and health service utilization habits. Statistical analysis of the data obtained was evaluated using the SPSS 26 package program.