Acil servis yeşil alana başvuran hastaların sağlık arama davranışını etkileyen faktörlerin araştırılması
Researh of the fators affeting the health searh behavior of patients applying to the green area of the emergeny servie
  1. Tez No: 945756
  2. Yazar: EMRE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN, PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sağlık arama davranışı, kişilerin kendilerinde veya yakınlarında hastalık durumu hissettiklerinde veya iyilik hallerini korumak için gösterdikleri tüm eylem ve süreçleri kapsar. Bu davranışlarından birisi sağlık profesyoneline başvurmaktır. Sunulan çalışmada acil servis yeşil alana başvuran hastaların sağlık arama davranışlarını etkileyen faktörleri tespit etmektir. Ayrıca bu hastaların birinci basamağı kullanma durumları ve aile sağlığı merkezine başvurularını etkileyen faktörlerin de araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak planlanan bu çalışma, 1 Aralık 2024-1 Şubat 2025 tarihleri arasında Konya Necmettin Erbakan Üniversite Hastanesinin acil servisinin yeşil alan bölümünde 404 katılımcıyla yapılmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanmış sosyodemografik bilgilerin, sağlık ile ilgili bilgi edinme kaynaklarının, şikayetlerinin, sağlık kuruluşu tercihinin yer aldığı bilgi formu ve Sağlık Arama Davranışı Ölçeği (SADÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Health-seeking behaviour encompasses all actions and processes that people show when they feel sickness in themselves or their relatives or to maintain their well-being. One of these behaviours is to consult a health professional. The aim of this study is to determine the factors affecting the health-seeking behaviours of patients admitted to the green area of the emergency department. In addition, it was aimed to investigate the factors affecting the use of primary health care and the factors affecting their application to the family health centre. Materials and methods: Descriptive study was conducted between 1 December 2024 and 1 February 2025 in the green area section of the emergency department of Konya Necmettin Erbakan University Hospital with 404 participants. The data were collected using an information form prepared by the researchers, which included sociodemographic information, sources of health-related information, complaints, health institution preference, and the Health Seeking Behaviour Scale (HSBS). The data were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package programme.