Etik liderlik ve etik iklim ilişkisi :Kamu çalışanları üzerinde bir uygulama
Relationship between ethical leadership and ethical climate:An application on public employees
  1. Tez No: 888828
  2. Yazar: TURAN SOĞUKOLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmada, çeşitli kamu kurumlarının farklı kademe ve birimde görev yapan çalışanların etik liderlik ve etik iklim hakkındaki görüşlerini ve bu görüşlerin çeşitli demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kamu sektöründe çalışma süresi ve görev alınan kurumda çalışma süresi) göre anlamlı farklılık gösterme durumunu belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca çeşitli kamu kurumlarında çalışanların etik liderlik ve etik iklim arasındaki ilişkiye ait görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bunun yanında araştırmada çeşitli kamu kurumlarında çalışanların etik liderlik davranışlarının ve etik iklim üzerindeki etkisini belirlemek de amaçlanmıştır. İfade edilen amaçlara ulaşmak için araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli yöntem olarak kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Tokat ili Turhal ilçesi'ndeki çeşitli kamu kurumlarında farklı kademe ve birimde görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden Basit Seçkisiz Örnekleme Yöntemi ile belirlenmiş olan 425 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması için üç veri toplama aracı kullanılmıştır. Birincisi kamu çalışanlarının demografik bilgilerini öğrenmek için Demografik Bilgi Formu, ikincisi Etik Liderlik Ölçeği, üçüncüsü ise Etik İklim Ölçeği" dir. Araştırmada analiz sürecinde betimsel ve çıkarımsal istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Çıkarımsal istatistiki yöntemlerden verilerin normal dağılım gösterdiği belirlendiğinden dolayı bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans, pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda etik liderlik davranışları ile etik iklim düzeyi arasında orta yönlü pozitif olan istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmada çeşitli kamu kurumlarında görev yapan çalışanların etik liderliğe ilişkin görüşlerinin, etik iklim görüşleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the opinions of employees working at different levels and units of various public institutions about ethical leadership and ethical organizational climate and whether these opinions differ significantly according to various demographic variables (gender, age, educational status, working time in the public sector and working time in the institution). It was also aimed to determine the opinions of employees in various public institutions regarding the relationship between ethical leadership and ethical organizational climate. In addition, the research also aimed to determine the ethical leadership behaviors of employees in various public institutions and their impact on the ethical organizational climate. In order to achieve the stated aims, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used as a method in the research. The population of the research consists of employees working at different levels and units in various public institutions in Turhal District of Tokat Province. The sample of the research consists of 425 employees selected from the population using the Simple Random Sampling Method. Three data collection tools were used to collect data in the study. The first is the Demographic Information Form to learn the demographic information of public employees, the second is the Ethical Leadership Scale, and the third is the Ethical Climate Scale. Descriptive and inferential statistical methods were used in the research analysis process. Since it was determined from inferential statistical methods that the data showed a normal distribution, independent samples t-test, one-way variance, Pearson correlation and simple linear regression analyzes were used. As a result of the research, it was determined that there was a moderately positive, statistically significant relationship between ethical leadership behaviors and ethical climate level. In addition, the research determined that the views of employees working in various public institutions regarding ethical leadership have a significant impact on their ethical climate views.