Discursive construction of the hegemonic power: The Turkish President on televised panel interviews
Hegemonik gücün söylemsel inşası: Panel röportajlarında Türkiye Cumhurbaşkanı
  1. Tez No: 888836
  2. Yazar: SELMAN ECEVİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Gazeteciliğin tarafsızlık ve hesap verebilirlik kavramlarıyla çelişen Türkiye'deki siyasi röportajlar, özellikle son on yılda, bir güç konsolidasyonu ve propaganda kanalına dönüştü. Daha önceki araştırmalar, bu geçişin nedenlerini ve sonuçlarını, değişen siyasi ortam ve Türk medyasının son on yıllardaki konsolidasyonu perspektifinden tartışıyordu. Buna rağmen bu bağlamda siyasi röportajların dili ve söylemsel özellikleri üzerine sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla mevcut tez çalışması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın televizyonda yayınlanan röportajlarını, 2 veya daha fazla görüşmecinin yer aldığı ve panel röportajları olarak adlandırılan röportajlara odaklanarak incelemektedir. 2013'ten 2023'e kadar yayınlanmış 20 röportajdan oluşan bir derlem, söylem analizi metodolojisiyle incelenmektedir. Veriye dayalı yaklaşım, bu görüşmelerin söyleminin iki ana yönü olduğunu ortaya çıkarmıştır. İlk olarak, görüşülen kişinin düşünsel söylem ile olgusal/mantıksal söylemi stratejik bir şekilde kullanması ve organize etmesi, onun görüşmede aktarımsal ve kişilerarası hakimiyetine olanak sağlamıştır. İkinci olarak ise, gazeteciler tarafından formüle edilen sorular ve programın genel organizasyonel ve göstergebilimsel yapısı, görüşülen kişiyi güçlendirmeye ve otoritesini meşrulaştırmaya hizmet etmektedir. Bu bulgular, röportaj toplumu, olgusal ve düşünsel söylemler ve eleştirel söylem analizi kavramlarıyla bağlantılı olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conflicting with the journalistic notions of neutrality and accountability, political interviews in Turkey, especially in the last decade, turned into a channel of consolidation of power and propaganda. Earlier research discussed the causes and implications of this transition through the lens of the changing political landscape and the consolidation of the Turkish media in the last decades. Despite this, there is limited research on the language and discursive features of political interviews as they exist in this context. In order to bridge this gap, the present thesis explores televised interviews with the Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, with a focus on panel interviews that involve 2 or more interviewers. A corpus consisting of 20 interviews from 2013 to 2023 is analyzed through a discourse analytic methodology. The data-driven approach yielded two main aspects of the discourse of these interviews. Firstly, the interviewee's organization and strategical utilization of expressive discourse and factual/logical discourse allowed for his transmissional and interpersonal dominance in the interviews. Secondly, questions formulated by the interviewers and the overall organizational and semiotic structure of the programming served to empower the interviewee and legitimize his authority. These findings are discussed in relation to the notions of interview society, factual and expressive discourses, and critical discourse analysis.